Putin: Gazze’de olanlar felaket

Başkent Moskova’daki “Gostinıy Dvor” isimli merkezde düzenlenen “Doğrudan Hat” ve yıllık basın toplantısı şeklinde birleşik programa katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazze Şeridi’ndeki durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazze’deki olayların “felaket” niteliğinde olduğunu vurgulayan Putin, şunları söyledi:

“Olanlar felaket. Burada oturanlar ve tüm dünyadaki insanlar her şeyi görüyor. Ukrayna’daki özel askeri operasyona ve Gazze’de olanlara bakın ve farkı hissedin. Buna benzer bir şey Ukrayna’da yok. BM Genel Sekreteri (Antonio Guterres), Gazze’nin dünyadaki en büyük çocuk mezarlığı haline geldiğini söyledi. Bu değerlendirme çok şeyi anlatıyor. Bu, objektif bir değerlendirme.”

BM’nin Gazze konusundaki rolüne işaret eden Putin, savaş döneminde bazı ülkelerin BM’deki bazı kararları engellediğine dikkati çekti. Putin, “BM’nin işleyişinde sıra dışı olan bir şey yok. Bu her zaman, özellikle de Soğuk Savaş döneminde böyleydi. BM, uzlaşmaya varılması için kuruldu. Eğer uzlaşıya varılmıyorsa kararlar kabul edilemiyor” diye konuştu.

Türkiye ile Filistin konusunda benzer pozisyon sergilediklerini vurgulayan Putin, şunları kaydetti:

“Türkiye gibi başkent Doğu Kudüs ile Filistin devletinin kurulmasına dair BM kararlarının uygulanmasından yanayız. Bu, çok önemli. Filistin-İsrail meselesinin çözümüne ilişkin sağlam temelin oluşturulması gerekiyor. Erdoğan’la bu konularda sürekli temas halindeyiz. Yaklaşımlarımız çok yakın. Erdoğan ile görüşeceğimizi umuyorum. Bunu planlıyorum. Geçenlerde de planlamıştım. Türkiye’ye uçmaya hazırdım. Ancak Erdoğan’ın programı uygun değildi. Böyle olabiliyor. Bu ziyareti gelecek yılın başında gerçekleştirmeyi kararlaştırabiliriz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Gazze’deki durumla ilgili yaklaşımını değerlendiren Putin, “Gazze’deki durumun iyileştirilmesi yönünde Erdoğan’ın önemli ve öncü rolünü belirtmek isterim. Erdoğan, kesinlikle Gazze’deki trajediye dikkati çeken, durumu iyileştirmek, uzun vadeli barış koşullarını yaratmak için her şeyi yapan uluslararası toplumun liderlerinden biridir. O, bu yönde çok aktif” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx