‘Muhteşem Yükselecek’ Denilen 3 Yapay Zeka Coin!

AI veya yapay zeka, dünya çapında manşetlere çıkıyor. Kripto alanı da bazı yapay zeka coin projeleri ile dikkat çekti. Bu iki yeni teknolojinin birleşimi de böylece karşımıza çıkıyor. Kriptodaki yapay zekanın Web3’ün geleceği üzerinde de etkisi olabilir. Şimdilik yapay zeka, kripto pazarının yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor. Birleşik piyasa değeri 2 milyar doların biraz üzerinde. Ancak, birçoğuna göre çok fazla potansiyel var. İşte analist Camille Lemmens için dikkat edilmesi gereken yapay zeka coin projeleri…

Yapay zeka coin projelerinin başında SingularityNet (AGIX) geliyor

Analistin seçtiği ilk yapay zeka coin SingularityNET. Analist, “Bu şu anda en iyi yapay zeka parası gibi görünüyor. En iyi ekosisteme ve topluluğa sahip,” diyor.  SingularityNET ekibi, bir AGI (Yapay Genel Zeka) yaratmak istiyor. Bu, merkezi olmayan, demokratik ve kapsayıcı bir biçimde geliyor. Şu anda AI sadece tekil sorunları çözebiliyor. Gelecekte ise her türlü sorunu çözebilmeli.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Dr. Ben Goertzel ve Dr. David Hanson bu projeyi 2017 yılında birlikte kurdular. Goertzel projenin CEO’su ve baş bilim insanı. 2018’li yılların ortalarından beri yapay zeka ile uğraşıyor. Daha sonra Hanson, Hanson Robotics’i kurdu.

Birlikte Singularity’yi ve Dapps için launchpad’i inşa ettiler. Ayrıca birlikte çalışabilirlik konusunda da istekliler.  Analiste göre Singularity tokenı AGIX çok iyi gidiyor. Geçen yıl boyunca fiyatı en az yüzde 287 oranında arttı. Piyasa değeri 308 milyon dolar. Maksimum 2 milyar token arzı var. Toplam arz 1,28 milyar token. Bunların 1,21 milyarı halihazırda dolaşımda.

OraiChain (ORAI) de dikkat çekiyor

OraiChain, yapay zekayı akıllı sözleşmelere bağlayan bir Oracle platformudur. Geliştirici dilleri yüzde 100 doğrulukla çalıştığı için bu zor bir iş. Bu, örneğin yüz tanıma ile tezat oluşturmaktadır. Akıllı sözleşmelerde kod kanundur. Öte yandan yüz tanıma, doğruluk yüzdeleriyle çalışır. Dolayısıyla, analiste göre, OraiChain’i DeFi akıllı sözleşmelerinde kullanabilmek birçok avantaj sağlayacaktır. Analist, bu avantajlar açısından aşağıdaki maddeleri sunmakta:

  • AI Oracle: Bu, akıllı sözleşmeleri geliştirir. Onları yapay zeka odaklı API’lere bağlar. Bu, yeni ve kullanışlı işlevsellik getirir.
  • Pazaryeri: Dapp’leri birbirine bağlar. Örneğin, yüz kimlik doğrulama veya fiyat tahminlerini bağlar.
  • AI ekosistemi: AI hizmetlerinizi yayınlayıp satmanıza olanak tanır.
  • Staking: ORAI’nizi stake edip, ağı güvence altına almanıza ve ödüller kazanmanıza sebep olur.
  • Crowdsourcing: Ana ağda bir AI hizmeti yayınlamadan önce bir test portalı olarak hareket eder.
  • Orai DAO: ORAI token sahipleri yönetişimde yer alabilirler.

Orai ayrıca kendi cüzdanını da sunmaktadır. Ancak ORAI tokenı bir ERC-20 tokenıdır, bu nedenle diğer cüzdanlar uyumludur. Orai ayrıca Cosmos ekosistemindeki IBC’nin bir parçasıdır. Burada Keplr cüzdanında faal halde. Ayrıca, BEP-20 tokenı olarak da mevcuttur. Mevcut ORAI fiyatı 3.59 dolar ve piyasa değeri 18.4 milyon dolar. Yalnızca 5,1 milyon token dolaşımda.

Listedeki son coin: ChainGPT (CGPT)

ChainGPT, kripto veya Blockchain ile ilgili her konuda size yardımcı olabilecek yapay zeka tabanlı bir sohbet robotudur. Bu nedenle, geliştiriciler, araştırmacılar, kripto meraklıları, traderlar, bilim adamları ve yazarlar için yararlı bir araçtır.  Yapabileceği bazı şeyler arasında Blockchain analizi, gelişmiş AI ticareti, AI tarafından oluşturulan haberler, kod açıklama, akıllı sözleşme geliştirme, denetim ve AI NFT oluşturucu bulunur. Yani, çok sayıda kullanım alanı var. Şu anda beta sürüm 1.6’da.

CGPT tokenı da ilgi çekici. ChainGPT beta sürümü sırasında ücretsiz. Bununla birlikte, ana sürüm yayına girdiğinde birçok farklı fiyatlı seçenek de var. Tüm ödemeler CGPT cinsinden yapılmakta, ancak bir yanma mekanizması da var. Yani, deflasyonist bir token. Başka bir deyişle, tüm gelirin yüzde 50’si yakılacak. Diğer yüzde 50’si ise token sahiplerine gidecek. CPGT’nin şu anki fiyatı 0,1539 dolar. Piyasa değeri yalnızca 13,1 milyon dolar. Maksimum ve toplam arz 1 milyar token. Şu anda dolaşımda yalnızca 86 milyon token bulunmakta.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*