Meteoroloji peş peşe uyardı: 17 şehirde alarm

Türkiye, kış aylarının gelmesiyle birlikte yağışlı havanın etkisi altına girdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden 3 turuncu, 14 sarı uyarı geldi.

3 TURUNCU 14 SARI UYARI

Balıkesir, Çanakkale ve Kırklareli turuncu uyarı verilen iller olarak sıralanırken Antalya, Aydın, Burdur, Bursa, Edirne, Isparta, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’ya ise sarı uyarı verildi.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE FIRTINA BEKLENİYOR

Meteoroloji, Marmara Bölgesi’ndeki 7 ilde sabah saatlerinden itibaren etkili olması beklenen fırtınaya ilişkin uyarıda bulundu.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden yapılan açıklamaya göre rüzgarın sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzey doğu yönlerden Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Sakarya’nın Adapazarı, Serdivan, Söğütlü, Ferizli, Kaynarca, Kocaali ve Karasu ilçelerinde kuvvetli ve fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Kıyı Ege’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanağın sabah ile akşam saatleri arasında İzmir çevreleri ile Aydın ve Manisa’nın batı ilçelerinde yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Güneybatı kesimlerde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanakların da Muğla kıyıları, Antalya il merkezi ve doğu ilçeleriyle Burdur’un doğu ve Isparta’nın güney kesimlerinde kuvvetli ve çok kuvvetli olması öngörülüyor.

Yaşanacak meteorolojik gelişmeler nedeniyle sel ve su baskınlarıyla ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

İSTANBUL VALİSİ GÜL’DEN FIRTINAYA KARŞI TEDBİRLİ OLUNMASI UYARISI

İstanbul Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yapılan son değerlendirmelere göre İstanbul’da rüzgarın sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzey doğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 kilometre/saat) şeklinde esmesinin beklendiğini kaydetti.

Gül, paylaşımında fırtına nedeniyle ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması için meteorolojik uyarı yayınlandığını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx