İngiliz gazete The Telegraph: Türkiye, Birleşik Krallık şirketleri için cazip bir yer haline geliyor

Türkiye şu anda Birleşik Krallık’ın dünya çapındaki ticaret ortakları arasında 18. sırada yer alıyor. Birleşik Krallık’taki işletmeler uluslararası ticari ilişkilerini güçlendirmeye çalışırken, Türkiye’deki iş fırsatları çok büyük. Birleşik Krallık’ın resmi hükümet rakamlarına göre Türkiye ile 2023 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar 23,8 milyar Sterlin değerinde ticaret yapıldı.

Bu yılın Temmuz ayında Birleşik Krallık ve Türkiye hizmetler, dijital ve veri dahil olmak üzere ekonominin kilit alanlarını kapsayabilecek yeni bir serbest ticaret anlaşması (STA) için görüşmelere başlamayı planladıklarını duyurdu.

HAVACILIK, ENERJİ, ALTYAPI, TEKNOLOJİ…

Mevcut ticaret ilişkisinin genişletilmesi Birleşik Krallık’taki işletmelerin potansiyelini artıracak ve bu potansiyeli değerlendirmek için pazara erken girilmesi gerektiği açık. Genç ve hızla büyüyen nüfusuyla dünyanın en büyük 19. ekonomisi olan Türkiye, hızla modernleşiyor ve yenilenebilir enerji, altyapı, havacılık ve teknoloji sektörlerinde büyük adımlar atıyor.

Türkiye’nin açıkladığı yeni Ulusal Enerji Planı, 2035 yılına kadar ülkenin enerji sektörünü çeşitlendirmek ve modernize etmek için iddialı hedefler ortaya koyuyor. Plan, açık deniz rüzgarından 5 GW, elektrolizden 5 GW üretim ve 7,5 GW batarya depolama kapasitesi yaratmayı amaçlıyor. Bu hedeflere ulaşmak için Türkiye yenilenebilir enerji alanında uzmanlık arıyor. Birleşik Krallık’taki tedarikçiler, açık deniz ve kara rüzgâr jeneratörleri ve batarya teknolojisi konusundaki deneyimleriyle bu konuda iyi bir konuma sahip.

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo, “Türkiye, Birleşik Krallık’taki işletmeler için fırsatlarla dolu bir ülke. Neredeyse tüm sektörlerde yenilikçi mal ve hizmetlere yönelik güçlü bir talebin olduğu Türkiye, burada iş yapmaya başlamak için harika bir zaman” ifadelerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx