Fatsalı Amazonlar kazandı: Siyanürlü madene iptal

İbrahim Gündüz

Orduluların ve Fatsalıların kapatılması için büyük mücadele ettiği, fındık bahçelerinin ve kestane ormanlarının ortasındaki siyanürlü altın madeninin ikinci ÇED raporu iade edildi. Yani Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, şirketin bölge için tehlikeler yaratacağını ve bölgeye büyük zararlar verebileceğini belirterek ÇED raporunu reddetmiş oldu.

2015 yılından bu yana Fatsa’da faaliyet gösteren Bahar Madencilik’e bağlı Altıntepe Şirketi, madeni iki katına çıkarmak ve 50 metre derinliğinde bir zehir barajı inşa etmek için 2019 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuştu.

27 Nisan 2022 tarihinde Bakanlıkta yapılan İnceleme Ve Değerlendirme Kurulu (İDK) toplantısında vatandaşlar, uzmanlar ve bölge milletvekilleri ikinci ÇED Raporu’nun kabul edilmemesi yönünde görüş bildirmişti. Tepkilerin ve itirazların dile getirildiği toplantı sonunda da Bakanlık, ÇED sürecini durdurmuştu. Bakanlığın bu kararı “ÇED İPTALİ” şeklinde yorumlanmıştı ancak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı nihai kararını tam 13 ay sonra resmen açıkladı. Bakanlık, Fatsa’daki siyanürlü madenin iki katı büyütülmesine ve Fatsa’nın tepesine 50 metre derinliğinde 3 milyon metreküplük bir zehir barajı inşa edilmesine geçit vermedi.

Kararı değerlendiren Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaşı, “Şirket yetkilileri artık mesajı alsınlar. Fatsa’yı zehirlemeyi bıraksınlar. Artık bölgemizi terk etsinler” dedi.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği bir yandan Enerji Mühendisi Alaattin Yılmazer ve Prof. Dr. Mehmet Aydın başkanlığında bilimsel raporlar hazırlayarak mücadele verirken, siyanürlü madene karşı hukuki mücadeleyi de “FATSALI AMAZONLAR” olarak da bilinen, Gündüz Hukuk Bürosu avukatları Nur Hilal Gündüz, Tuğçe Yıldız ve Ecem Çelebi yürütüyor.

Avukat Nur Hilal Gündüz, “Bu karar çok önemli. Zaten Danıştay da ilk ÇED’in iptal davasında çok önemli bir karar vermişti. Yani bu şirketin ilk ÇED’i bile iptal olmak üzere. Burada kalabilmeleri için hukuki ve yasal dayanakları da mahkeme tescillenirse bitmek üzere. Bu mücadelemiz maden şirketi Fatsa’yı terk edene kadar devam edecek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx