Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres: Orta Doğu’da uçurumun eşiğindeyiz

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ne sıkışan 1.1 milyon Filistinlinin, ağır hava harekatlarının yanı sıra insani yardımlara erişimi kısıtlanmış durumda. ABD destekli işgalci İsrail, Gazze’yi karadan işgale hazırlanıyor. Filistin-İsrail çatışmasının 9. gününde, işgal altındaki Filistinli sivilleri insanlık onurunu pervasızca çiğneyerek katleden İsrail’in çok cepheli bir savaşa hazırlanması, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’i de tedirgin ediyor.

Guterres, İsrail-Filistin çatışmasındaki gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Orta Doğu’da uçurumun eşiğindeyiz” değerlendirmesinde bulunan Guterres, iki önemli çağrısı olduğunu belirtti.

“İSRAİL, GAZZE’DEKİ SİVİLLERE İNSANİ YARDIM İÇİN ACİL ERİŞİM SAĞLAMALI”

Hamas’a rehineleri koşulsuz bırakma çağrısında bulunan Guterres, “İsrail, Gazze’deki sivillere insani yardım sağlamak için acil ve engelsiz erişim sağlamalı.” ifadelerini kullandı.

SU, ELEKTRİK VE TEMEL İHTİYAÇLAR PAZARLIK KONUSU OLMAMALI

Guterres, Gazze’de su, elektrik ve diğer temel ihtiyaçların tükendiğinin altını çizerek, BM’nin Mısır, Ürdün, İsrail ve Batı Şeria’da depoları bulunduğunu, birkaç saat içinde buradaki ürünleri nakledebileceğini kaydetti.

İki çağrısının da önemli olduğunu belirten Guterres, iki hususun da pazarlık konusu yapılmadan uygulanması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx