Yönetmelik değişti: Otobüs seyahatlerine uçak modeli

Otobüs firmaları, uçaklarda olduğu üzere seyahate başlamadan evvel emniyet kemeri kullanım zorunluluğuna ait sesli yahut imajlı formda yolcuları bilgilendirecek, kurala uymayan otobüs firmaları ile yolculara yaptırım uygulanacak.

Edinilen bilgiye nazaran; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Trafik Güvenliği Aksiyon Planı kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde düzenleme yapıldı.

Bu kapsamda yolcu nakliyatı için yetki dokümanı alanlara, seyahate başlamadan evvel taşıt içinde emniyet kemeri kullanım zorunluluğuna ait sesli yahut manzaralı olarak yolcuları bilgilendirme zaruriliği getirildi. Uçaklarda uygulanan usulün gibisi modelle can güvenliğinin korunması hedefleniyor.

HEM ŞİRETE HEM YOLCUYA CEZA

Bakanlık kelam konusu bilgilendirmenin içeriğine ait ayrıyeten düzenleme yapabilecek. Bu kurala uymayan yetki dokümanı sahiplerine 5 uyarma cezası verilecek.

Emniyet kemeri takmadığı belirlenen yolculara 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili unsuru yeterince idari yaptırım uygulanacak.

Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolu Trafik Yönetmeliği’nin ilgili hususları yeterince şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri takma mecburiliği bulunuyor. Yapılan anonsa yahut manzaralı ihtara karşın emniyet kemeri takmadığı belirlenen yolculara para cezası veriliyor. Sesli ve imajlı ikaz uygulamasıyla birlikte emniyet kemeri takma zorunluluğuna yönelik kontrollerin de artırılacağı belirtiliyor. ( HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.