Wall Street Journal, Türkiye’nin NATO muahedesini tahlil etti

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası NATO’ya katılmak isteyen İsveç ve Finlandiya, terör örgütlerine yönelik tutum konusunda Türkiye ile müzakereler yürüttü.

Son olarak İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Doruğu’nda yapılan kritik toplantıda Türkiye, kurallarını kabul ettirdiği iki ülkenin askeri ittifaka üyelikleri yolundaki mahzuru kaldırdı.

Dünya Madrid’deki mutabakatı konuşuyor

ABD basınından Wall Street Journal gazetesi, Ankara’nın duruşunu ve sonrasında yaşananları mercek altına aldı.

Haberde, İsveç ve Finlandiya’nın, terörist kümelere verilen takviyesi sona erdirmeyi ve Türkiye’ye silah satışlarına yönelik kısıtlamaları durdurmayı kabul ettiği vurgulandı.

“Erdoğan’ın tüm talepleri yerine getirildi”

Gelişmeyle ilgili, “Anlaşma, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ülke içindeki siyasi pozisyonu için zafer kazandırdı.” denildi.

Dünyanın gündemine oturan ortak bildiri konusunda ayrıyeten, “Erdoğan’ın tüm talepleri yerine getirildi ve aylarca sürebilecek bir uyuşmazlığı sona erdirdi.” denildi.

“Türkiye istediğini aldı”

Helsinki ve Stockholm’ün, PKK ve bununla ilişkili örgütlere takviyeye son vermesi ve Ankara’ya silah ihracatı ambargosunu kaldırmasıyla birlikte Türk hükümeti tarafından belirlenen taleplerin karşılandığına dikkat çekildi.

Aynı haberde, “Toplantı başladığında beklentiler düşüktü. Bir muahedeye varılıp varılamayacağı kesin değildi. Türkiye istediğini aldı.” notuna yer verildi.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.