Vladimir Putin: Ukrayna tahılının sevkiyatına yardımcı olmaya hazırız

Rusya-Ukrayna savaşı, Kiev idaresinin tahıl ihracatını sekteye uğrattı.

Milyonlarca ton tahıl elde kalırken, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, bahse ait değerli bir ileti verdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde Putin, tahıl sevkiyatına yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

Rusya’dan “yardımcı oluruz” açıklaması

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Rusya, Karadeniz limanlarından Ukrayna tahılının ihracatı da dahil olmak üzere manisiz tahıl ihracatı için seçenekler bulma konusunda yardımcı olmaya hazır.” denildi.

Rusya ve Ukrayna, global buğday arzının yaklaşık üçte birini karşılıyor. Tıpkı vakitte Rusya değerli bir global gübre ihracatçısıyken, Ukrayna ise mısır ve ayçiçek yağı ihracında öne çıkıyor.

“Yaptırımlar kaldırılırsa…”

Ayrıyeten Putin, Macron ve Scholz’a, yaptırımların kaldırılması halinde Rusya’nın gübre ve tarım eserleri ihracatını artırmaya hazır olduğunu iletti.

Bu talep, Putin tarafından İtalya ve Avusturalı önderlerle yapılan görüşmelerde de lisana getirilmişti.

Kiev ve Batılı ülkeler, Rusya’yı, Ukrayna taarruzlarıyla tahıl, yemeklik yağ, yakıt ve gübre fiyatlarının yükselmesine neden olmakla suçluyor.

“Diyaloğu sürdürmeye açığız”

Reuters’ın haberine nazaran, Kremlin, Putin’in Ukrayna ile müzakereleri sürdürmeye istekli olduğunu da lisana getirdiğini kaydetti.

Açıklamada, “Kiev yüzünden dondurulan müzakerelerin durumuna özel değer verildi. Devlet Lideri Vladimir Putin, Rus tarafının diyaloğu sürdürmeye açık olduğunu söyledi.” notuna yer verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.