Ünlü iş kadınına dedesinden dev miras: Tam 54 gayrimenkul

Sırbistan resmi makamlarına başvurarak gayrimenkullerin adına tescil edilmesini isteyen iş kadını tespit davası açtı.

Dava dilekçesinde Osmanlı döneminde Sırbistan’ın Sancak Bölgesi Novipaza ve Yeni Bazar’daki bölgelerinde bulunan bu gayrimenkullerin tapularının gerçek olduğunun, asıl belgelerin Sırbistan resmi makamlarınca orijinal olduğunun tespit edilebileceğini belirtti.

İKİ ÜLKE ARASINDA BÜROKRASİYE TAKILDI

Sabah’tan Dilek Yaman Demir’in haberine göre dilekçede, Balkanlar olarak bilinen bölgede uzun yıllar süren savaş sebebiyle bu işlemlerin aile tarafından yapılamadığını, Türkiye Cumhuriyeti ile Sırbistan Cumhuriyeti arasındaki ikili ilişkilerin düzelmesiyle veraset konusunda yardımcı olabilmek amacıyla yardım edildi.

Ayrıca Yugoslavya devleti zamanında arşiv kayıtlarının yakıldığı anlatılan dilekçede, “Tapularım orijinaldir, bu durumu Türkiye’deki Osmanlı arşivlerinden istinabe yoluyla talep edebilir ve gerçeği görebilirsiniz” denildi.

MİRAS DAVASI İÇİN SIRBİSTAN’DAN TALEP

Gayrimenkullerin dedesi Ali Kilerci’ye ait olduğunu, bu durumun tescil edilmesi ardından miras için mal tespit davasında kullanacaklarını söyleyen Kilercik, açtığı dava nedeniyle Sırbistan resmi makamlarından yardım talebinden bulundu. Dava devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.