Turuncu kategorideki PKK’lı Hatun Dağtaş’a istenilen ceza muhakkak oldu

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesi kırsalında geçen yıl operasyonda yakalanan “Lilit” kod isimli PKK’lı terörist Hatun Dağtaş hakkında birçok kabahatten 2 defa ağırlaştırılmış müebbet ve 171 yıldan 276 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklu sanık Dağtaş hakkında hazırlanan iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Kocaköy ilçesinin Yazıköy Mahallesi’nde 26 Ağustos 2021’de Vilayet Jandarma Komutanlığı Jandarma Özel Harekat timlerince operasyon gerçekleştirildiği belirtildi.

Teröristin bulunduğu meskenin dışında güvenlik güçlerince yapılan ikaz üzerine Dağtaş’ın teslim olduğu belirtilen iddianamede, sanığın 22 yıl evvel örgüte katıldığı, örgütün kelamda üst seviye sorumlularından olduğu ve Terörden Arananlar Listesi’nde turuncu kategoride yer aldığının belirlendiği kaydedildi.

İddianamede, operasyonda terörist Dağtaş’ın üzerinde uzun namlulu silah ve çok ölçüde mühimmatın ele geçirildiği aktarıldı. Dağtaş hakkında 45 şahit beyanının yer aldığı iddianamede sanığın 2008’de Siirt’in Baykan ilçesinde Uzman Çavuş Suat Yalçın’ın şehit edildiği ve 3 güvenlik görevlisinin yaralandığı akına katıldığı ve 2011’de 8 polis memurunun yaralandığı Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Takımlar Amirliği noktasına yönelik bombalı atağın talimatını verdiği belirlendi.

İddianamede, şöyle denildi:

“Şüpheli, uzun namlulu otomatik silah ve tabanca ile canlılar üzerinde öldürücü ve yaralayıcı, cansızlar üzerinde yakıcı, yırtıcı, tahrip edici özelliklere sahip savunma tipi el bombaları ile birlikte yakalanmıştır. Aksiyonuna uyan nitelik bakımından vahim olan silah yahut mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması ve tehlikeli hususların müsaadesiz olarak bulundurulması yahut el değiştirmesi hatalarını işlemiş olduğu anlaşılmıştır.

2008 ve 2011’deki taarruzların devletin birliğine ve ülkenin toprak bütünlüğüne yönelen vahim nitelikte aksiyonlar olarak kabul edilmesi gerektiği konusunda kuşku bulunmamakla, hareketine uyan devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma kabahatini işlemiştir. Ayrıyeten kuşkulu kişinin yerine getirdiği kamu vazifesi nedeniyle taammüden öldürme, öldürmeye teşebbüs ve mala ziyan verme kabahatlerini da işlediği tespit edilmiştir.”

İddianamede tutuklu sanık Hatun Dağtaş hakkında “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “kişinin yerine getirdiği kamu misyonu nedeniyle taammüden öldürmek” kabahatlerinden 2 kere ağırlaştırılmış müebbet, “kişinin yerine getirdiği kamu misyonu nedeniyle taammüden öldürmeye teşebbüs”, “kamu malına ziyan vermek”, “tehlikeli unsurların müsaadesiz olarak bulundurulması yahut el değiştirmesi” ve “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Başka Aletler Hakkındaki Kanun’a muhalefet” hatalarından 171 yıldan 276 yıla kadar mahpus cezası isteniyor. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.