Turistler otellerden sonra estetiğe koşuyor

Türk Lirası’ndaki kıymet kaybı ile birlikte Türkiye’ye bu yıl rekor düzeyde turist beklenirken, sıhhat turizminde de hareketin arttığı tabir ediliyor.

TÜİK bilgilerine nazaran, 2021 yılında Türkiye’ye gelen turistlerin yaptığı sıhhat harcaması 1 milyar 48 milyon dolar olurken, bu yıl bu sayının en az 2 katına çıkabileceği söz ediliyor.

TÜRKİYE’DE 2 BİN 500 EURO

Türk Sıhhat Turizmi Derneği (TÜSATDER) Lideri Dr. Servet Terziler, kaliteyi uygun fiyata sunduklarını tabir ederek, Türkiye’nin saç ekimi ve estetik operasyonlar başta olmak üzere sıhhat turizminde dünyada ön plana çıkmaya başladığını belirtti. Yeterli bir uzmanın elinden saç ekimi fiyatının Avrupa’da 15 bin Euro, ABD’de 12 bin dolar, Japonya’da 30 bin dolar olduğunu anlatan Terziler, Türkiye’de ise bu sayının, ulaşım ve otel dahil, 2 bin 500 Euro olduğunu aktardı.

Sıhhat turizminde tanıtım ve markalaşmanın kıymetine değinen Terziler, 2022 yılında saç ekiminden ve estetikten en az 1.5’er milyar dolar gelir beklediklerini, yılın tamamını 3 milyar doların üzerinde kapatacaklarını kaydetti. Kaplıca üzere sıhhat uygulamalarının da kıymetli bir bölüm haline geldiğini anlatan Terziler, burada da 2-3 milyar dolar civarında gelire ulaşılabileceğini lisana getirdi.

En az 3 milyar dolar gayesi
Dr. Servet Terziler, saç ekiminden bu yıl en az 3 milyar dolar gelir hedeflediklerini söyledi.

Merdiven altı kliniklere dikkat

– Türkiye’de erkeklerin yüzde 65’inin saç sorunu olduğunu tabir eden Dr. Servet Terziler, burada çok büyük bir potansiyel olduğunu belirterek merdiven altı olarak tabir edilen saç ekim kliniklerinin önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.