Taban fiyat artırımı süratli eridi: Maaşlara güzelleştirme gelecek mi?

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) İdare Konseyi Lideri Alp Başkan Özpamukçu, artan fiyatların talebe tesirini ve maaşlara getirilmesi beklenen iyileştirmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bloomberg HT’ye konuşan Özpamukçu, artan fiyatların talebe tesirine ait yaptığı değerlendirmede, perakendede ciroların büyüdüğünü lakin ölçülerde kayıplar olduğunu söyledi.

Organize perakendenin fiyat artışlarını müşterilere yansıtmamaya çalıştığını belirten Özpamukçu, perakendede işletme sermayesi gereksinimi hakkında ise şu kelamları kullandı:

“Perakende bölümü finansmana ulaşmakta zorlanıyor. Öne çekilen talebin yılın ikinci yarısında ne durumda olacağı meçhul. Çok önemli bir enflasyonla çaba planına gereksinim var. Gümrük vergileri konusunda tesir tahlili yapılması gerek.”

“MAAŞLARI ARTIRMAYA BAŞLAYAN ŞİRKETLER VAR”

Yüksek enflasyon sebebiyle maaşlara getirilmesi beklenen iyileştirmelere de değinen Özpamukçu, “Birçok şirketin bu hususta karar aldığını biz de tespit ediyoruz. Şu anda ortak alınmış bir karar kelam konusu değil, lakin şirketler bu türlü bir muhtaçlığı görüyorlar” dedi.

MİNİMUM FİYAT ARTIRIMI ÇOK SÜRATLİ ERİDİ

Aralık ayında açıklanan minimum fiyat artırımının “çok önemli” olduğunu ancak çok süratli bir biçimde “eridiğini” söyleyen Özpamukçu, maaşlara kesinlikle iyileştirmelerin geleceğini, hatta şimdiden artırım yapmaya başlayan şirketlerin olduğunu lisana getirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.