SpaceX’in uzay enkazları Avustralya’ya düştü

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde çiftçi olan Mick Miners, yerinin uzak bir köşesinde toprağa saplanmış büyük bir siyah obje buldu.

İlk başta objeyi meyyit bir ağaç sanan Miners, uzmanların objeyi incelemesinin akabinde uzaydan düştüğünü öğrendi. Miners’ın yerinde yapılan incelemede diğer noktalarda 2 obje daha bulundu.

Nesneler SpaceX kapsülüne ait

Avustralya Uzay Ajansı (ASA) tarafından yapılan açıklamada, uzaydan düşen objenin SpaceX kapsülüne ilişkin olduğu söz edildi.

ASA, benzeri objeler ile karşılaşanları SpaceX tarafından kurulan bir enkaz yardım çizgisiyle bağlantıya geçmesini istedi. Objeleri incelemesi için çağrılan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden astrofizikçi olan Dr. Brad Tucker, “Bütün bunları yakından görmek çok heyecan vericiydi, daha evvel hiç bu halde düşen bir uzay çöpü görmemiştim” dedi.

Uzay enkazlarının, Kasım 2020’de uzaya fırlatılan ve 9 Temmuz’da yine Dünya’ya dönen SpaceX Dragon uzay aracına ilişkin olduğu düşünülüyor.


Uzay enkazları genelde okyanusa düşüyor

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nde astrofizik Profesörü Don Pollacco ise, uzay enkazının karaya çarpmasının çok ender olduğunu aktararak, her gün uzaydan Dünya’nın atmosferine objelerin girdiğini ve büyük çoğunluğunun okyanuslara düştüğünü tabir etti.

Pollacco, uzaydan düşen objeler sonucu bir kişinin yaralanma ihtimalinin “neredeyse sıfır” olduğunu belirterek, “İnsanların korkmasına gerek yok, vurulma ihtimali inanılmaz derecede düşük” dedi.

Oklahoma’da bir kişinin omzuna uzay nekazı düşmüştü

İHA’nın haberine nazaran, uzaydan düşen bir obje ile bir kişinin vurulduğuna dair tek olay, 1997’de ABD’nin Oklahoma kentinde bir uzay enkazı modülünün omzuna düşmesinden yara almadan kurtulan Lottie Williams olarak kayıtlara geçti.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nin geçtiğimiz temmuz ayında yayınlandığı araştırmada, önümüzdeki on yıl içinde bir yahut daha fazla insanın uzay enkazı tarafından öldürülme ihtimalinin yüzde 10 olduğunu ortaya koydu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.