Sedat Peker’in ‘Mehmet Cengiz’ savı yargıya taşındı: 4 isme kabahat duyurusu!

Organize cürüm örgütü önderi Sedat Peker, Twitter’daki ‘Deli Çavuş’ hesabından paylaşımlarını sürdürüyor. 5 Temmuz paylaşımında Peker, “Size akrabam olan Mehmet Cengiz’i anlatacağım” diyerek, kamudan aldığı dev ihalelerle tanınan Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz’le olan geçmişini anlattı. Peker, cezaevinden Mesut Yılmaz’ın kumar kasetleri karşılığı çıktığını ve Cengiz’in mutabakata aracılık ettiğini sav etti.

Anlaşma karşılığında maddi hasarının ödenmesi için 5 milyon dolar para aldığını tez eden Peker, bahsi geçen parayı ortak akrabaları olan Zafer Salman aracılığıyla aldığını söyledi.

Peker, “Anlaşma sağlandı. Birinci 2,5 milyon dolarını peşin aldım. Kalan 2,5 (milyon) doları da ortak akrabamız olan Zafer Salman vasıtası ile teslim aldım (paralar Mehmet Cengiz tarafından Zafer Salman’ın hesabına gönderildi, bir kısmı da Zafer Salman’a elden teslim edildi) O periyot Mesut Yılmaz’ın yakını olan, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin başsavcısı olan Engin Baltacı’nın tertibi ile tahliye edildim” sözlerini kullandı. Peker’in açıklamalarının akabinde Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) harekete geçti.

4 İSME 11 FARKLI SUÇLAMA

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, Organize cürüm örgütü başkanı Sedat Peker, Cengiz Holding sahibi Mehmet Cengiz, Peker ve Cengiz’in akrabası Zafer Salman ile O periyodun DGM Başsavcısı Engin Baltacı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu.

HKP avukatı Çolak tarafından verilen kabahat duyurusu dilekçesinde; Peker, Cengiz, Salman ve Baltacı’nın, “suç işlemek emeliyle örgüt kurma”, “zimmet”, “irtikâp”, “kamu görevlisinin cürmü bildirmemesi”, “kaçmaya imkân sağlama”, “suç eşyasının satın alınması yahut kabul edilmesi”, “nüfuz ticareti”, “nitelikli yağma”, “şantaj” ve “suçtan kaynaklanan malvarlığı bedellerini aklama” kabahatlerini işlediklerini sav etti.

İVEDİLİKLE İDDİANAME HAZIRLANMALI

Çolak, dilekçede Sedat Peker’in ‘Deli Çavuş’ isimli Twitter hesabından yaptığı 5 Temmuz’daki 25 Tweet zincirine yer verdi. Öte yandan dilekçede Peker’in savları sonrası Gazetemiz muhabiri Rabia Azra Sözcü’ye konuşan Zafer Salman’ın, “Peker ne dediyse doğrudur, savcılar çağırsınlar anlatayım” açıklamasını hatırlattı.

Çolak, dilekçede Peker, Cengiz, Salman ve Baltacı hakkında soruşturma yürütülerek, haklarında acilen iddianame hazırlanmasını ve kamu ismine dava açılmasını talep etti.

“CUMHURİYET’İN SAVCILARI İKTİDARIN BUYRUK ERİ HALİNE GELMİŞTİR”

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak bahse ait Cumhuriyet.com.tr’ye konuştu. Peker’in itiraf ve isnatlarına karşın savcıların harekete geçmemesini eleştiren Çolak, “Peker’in itiraflarına karşın Cumhuriyet’in savcıları güya hiçbir şey olmamış üzere hareketsiz kalmaya, daha doğrusu siyasi iktidardan talimat beklemeye devam etmektedir” dedi.

Peker’in, ‘Niye soruşturma açmıyorsunuz? Bakın ben şantaj yaptım, hata işledim’ ve Salman’ın, ‘Peker ne dediyse doğrudur, savcılar çağırsınlar anlatayım’ açıklamalarını hatırlatan Çolak, “Bu açıklamalar karşısında savcılar tekrar sessiz kalıyor hasebiyle Cumhuriyet’in savcıları maalesef iktidarın buyruk eri haline gelmiştir, yargımızın içine düşürüldüğü içler acısı durum maalesef budur” tabirlerine yer verdi.

Tarihi sorumlulukları gereği cürüm duyurusunda bulunduklarını belirten Çolak, “Bu kanunsuzluklara ve kanun adamlarının hareketsizliklerine karşı, kendilerine kanunları hatırlatarak çabamızı sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.