Sedat Peker davasında 8 sanık hakkında tahliye kararı

Sedat Peker’in başkanı olduğu hata örgütüne yönelik, 14’ü tutuklu 92 sanığın yargılandığı davada, 8 sanık hakkında tahliye kararı verildi. Öte yandan mahkeme, Cahit Çetin’in öldürülmesine yönelik belgenin ise bu belgeden ayrılmasına karar verdi.

Sedat Peker’in başkanı olduğu cürüm örgütüne yönelik, ortalarında firari sanık Sedat Peker’in de bulunduğu 14’ü tutuklu 92 sanığın yargılandığı davada orta karar açıklandı.

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından konferans salonunda yapılan ve 4 gün süren duruşmaya, birtakım tutuklu sanıklar cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Kimi tutuklu sanıklar ile tutuksuz sanıklar ise duruşma salonunda avukatlarıyla birlikte hazır bulundu.

Duruşmada şahit ve müştekiler tabir verdi. Kelam verilen tutuklu sanıklar ise tahliyelerini talep etti.

8 SANIK HAKKINDA TAHLİYE

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar ismine kayıtlı banka hesapları ile suçlamaya bahis şirketlerin Sedat Peker Cürüm Örgütü’ne para aktarılıp aktarılmadığının tespit edilmesi için Mali Kabahatler Araştırma Konseyi’nden (MASAK) rapor istenmesine karar verdi. Cahit Çetin’in öldürülmesine yönelik belgenin ise bu evraktan ayrılmasına karar verdi.

Sedat Peker’in de ortalarında olduğu 10 firari sanık hakkındaki yakalama kararının devamına karar verden mahkeme, sanıklar Abdullah Süngü, Bedirhan Pamuk, Emre Koyun, Ercan Ekşi, Erhan Biçer, Eser Sarıtaş, Fikret Aydın ve Özgür Altay hakkında isimli denetim önlemi uygulanarak, tahliyelerine karar verdi. Mahkeme, 6 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi, duruşma ertelendi.

ÜYE HAKİM TAHLİYE İSTEDİ

Öte yandan üye hakim muhalefet şerhi koydu. Şerhte, sanıklar Burçin Bal, Emre Topaloğlu, Ozan Batıgün, Selçuk Köroğlu, Süleyman Onur Kepenekçi’nin savunmalarının alınmış olduğu, sanıklar lehine karar değişme ihtimali olduğu, kaçma ve kanıtları değişitirme kuşkusunun somut olgularla ortaya konulmamış olduğu belirtildi. Şerhte, sanıkların tutuklulukta geçirdikleri mühlete vurgu yapılarak, sanıkların tahliye edilmelerinin ölçülü olacağı belirtildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Tertibe Karşı İşlenen ve Örgütlü Hatalar Soruşturma Ofisi tarafından hazırlanan iddianamede, 30 kişi mağdur, Çekmeköy’de 31 Ağustos 2017 tarihinde silahlı taarruz sonucu öldürülen Cahit Çetin ise maktul olarak yer almıştı.

İddianamede, kabahat örgütü başkanı Sedat Peker’in, Cahit Çetin’in silahlı akın sonucu vefatına ait “tasarlayarak taammüden öldürmeye azmettirme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus istemiyle, ayrıyeten 19 farklı harekette birçok müştekiye karşı “var olan kabahat örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma cürmüne azmettirme”, “suç işlemek maksadıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme”, “tefecilik”, “silahla taammüden yaralama” cürümlerinden ise toplamda 390 yıla kadar mahpus ile cezalandırılması talep edilmişti.

Örgüt yöneticisi olan 9 kişinin ise, “suç işlemek maksadıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme”, “suç işlemek emeliyle kurulan silahlı örgüte üye olma”, “suç işlemek hedefiyle kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüt ismine cürüm işleme”, “kasten öldürmeye azmettirme”, “var olan kabahat örgütün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma cürmüne azmettirme”, “tefecilik” ve “silahla taammüden yaralama” cürümlerinden da değişik oranlarda mahpus cezası istenmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.