Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Rusya politikasının Macaristan’a bedeli çok ağır olacak

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Macaristan’ı Rusya politikaları nedeniyle eleştirdi. Duda, “Macaristan’ın yaklaşımını anlamak benim için zor. Bu politikanın, Macaristan’a bedeli çok ağır olacak” ifadelerini kullandı.

DÜNYA 28.03.2022 12:00

Polonya Cumhurbaşkanı Duda: Rusya politikasının Macaristan'a bedeli çok ağır olacak

Abone Ol google-news

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Macaristan’ı Rusya konusundaki politikaları nedeniyle eleştirdi.

Duda, yerel bir televizyon kanalına verdiği röportajda, Macaristan’ı, Ukrayna’yı desteklemediği ve Rusya’ya karşı adım atmadığı gerekçesiyle eleştirerek, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı, binlerce sivilin ölümü ve uluslararası hukuka göre savaş suçu teşkil eden bombalamalar göz önünde bulundurulduğunda, Macaristan’ın yaklaşımını anlamak benim için zor. Bu politikanın, Macaristan’a bedeli çok ağır olacak” ifadesini kullandı.

MACARİSTAN YAPTIRIM TALEBİNİ REDDETMİŞTİ

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensk’nin, Macaristan’dan ülkesine silah geçişine izin verilmesi ve Rusya’ya yönelik doğalgaz ve petrol yaptırımlarını destekleme talebini reddetmişti.

Başbakanlık Basın Ofisi Genel Sekreteri Bertalan Havasi, Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, Zelenskiy’nin Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde Macaristan’dan, Rusya’ya enerji yaptırımlarına destek vermesi ve Ukrayna’ya silah sevkiyatına izin vermesini talep ettiğini, ama Macaristan’ın çıkarlarına ters olduğu için Başbakan Orban’ın bu talepleri reddettiğini söylemişti.

Macaristan’a doğalgaz ve petrolün büyük bir kısmının Rusya’dan geldiğine, ülkede hanelerin yüzde 85’inin doğal gazla ısındığına dikkati çeken Havasi, ülkesinin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Rusya’ya yönelik enerji yaptırımlarına karşı çıkacağını kaydetmişti.

Zelenski, Macaristan’ın, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik tutumuna tepki göstermiş ve Macar hükümetinden ülkesine destek vermesini istemişti.

AA

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.