Petrolde yükseliş sürüyor

Petrol piyasasında ABD akaryakıt piyasasının sıkılaşması ve Çin’de corona virüsü kısıtlamalarının gevşetilebileceğine dönük sinyaller, fiyatları yüksek düzeyde tutmaya devam ediyor.

Petrol fiyatları, Çin’deki katı corona virüsü kısıtlamalarının bir kısmının kademeli olarak gevşetileceğine yönelik beklentilerden takviye bularak kazanımlarını artırdı. Lakin güç şirketi Chevron’un Venezuela ile petrol lisansı için pazarlık yapması için ABD hükümetinden müsaade aldığı istikametindeki haberler yükselişi kısmen frenledi.

Bununla birlikte ABD’deki akaryakıt piyasasının sıkışması da yükselişte tesirli oldu. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün bilgilerine nazaran, ülkede geçen hafta akaryakıt stokları 5 milyon varili aşan düşüş kaydetti.

YILBAŞINDAN BU YANA YÜZDE 50 YÜKSELDİ

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı kapanış düzeyinden yüzde 0,4 artarak 112,8 dolara yükseldi. ABD hafif ham petrolü yüzde 0,8 artarak 113,33 dolara yükseldi. Brent petrol dün gün içinde 115 doları görmüştü.

Petrol, Ukrayna’daki savaşın arzı baskılaması ve Çin dışındaki talebin artmasıyla özgür piyasada bu yılın başından bu yana yüzde 50’ye yakın yükseldi. Bununla birlikte OPEC+’ın arz artışına karşı kararlı duruşuyla piyasadaki gergin düzey gevşemiyor.

RUSYA YAPTIRIMLARI VE ÇİN’DEKİ KARANTİNA İZLENİYOR

Öte yandan Avrupa Birliği’nin Rus ham petrol ithalatını yasaklama önerisi, kararın en az 810 milyon dolara mal olacağını söyleyen Macaristan’ın muhalefetiyle ertelendi. Fakat yaptırım haberlerinin canlı kalması, Rus petrolü konusundaki arz istikametli kaygıları sürdürüyor.

Bununla birlikte Çin’in Şangay bölgesinde kısıtlamaların sertliğinin azaltılabileceği belirtildi. Ayrıyeten bölgedeki hadise sayısında gevşeme yaşandığı bildirildi. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de yaşanan geniş çaplı karantinalar petrol talebini baskılayarak fiyatları bir ölçü baskılıyordu.

GÖZLER VENEZUELA’DA

Petrol piyasasının yakından izlediği bir öteki gelişme de Venezuela ile ABD’li şirketlerin görüşeceği istikametindeki haberler oldu. Amerikalı ve Avrupalı petrol şirketlerinin Venezuela’daki faaliyetlerine yine başlayabileceğine dönük beklentiler piyasada kısmen optimist bir hava yaratabilir.

Venezuela Devlet Lider Yardımcısı Delcy Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bolivarcı Venezuela hükümeti, ABD’nin, Avrupalı ve ABD’li petrol şirketlerine Venezuela’daki operasyonlarını müzakere etmek ve yine başlama yetkisi verdiğine yönelik haberleri doğruladı ve onayladı” tabirini kullandı.

AKARYAKIT FİYATLARINA DA YANSIYOR

Piyasalar bu gelişmeleri izlerken petrol eserlerinin fiyatlarındaki artış akaryakıta da yansıyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artış ise enflasyonla boğuşan global piyasaları güç durumda bırakıyor. Akaryakıtın yükselmesi sonucu halihazırda güç durumda olan lojistik dalında maliyetlerin artması tüketici fiyatlarını da üst istikametli baskılıyor.

Petrol fiyatları, Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarının direkt belirlenmesinde değerli bir etken. Tamamlanmış petrol eserleri ham petrolden rafine edildiği için, ham petrolün fiyatının artması durumunda tüm tamamlanmış eserlerin fiyatları da artıyor.

Hafta başında akaryakıtın litre fiyatına 1,7 lira artırım yapılmış, İstanbul’da artırımla birlikte akaryakıtın litre fiyatı 22,82 TL’ye çıkmıştı. Türkiye’deki akaryakıt fiyatları son devirde döviz kurunun ve petrol fiyatlarının tesiriyle artmaya devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.