Pelin Kaya için Malta’da adalet yürüyüşü

Malta’da 30’uncu yaş günü için arkadaşlarıyla kutlama yaptıktan sonra kaldırımda yürürken bir otomobil sürücüsü tarafından ezilerek hayatını kaybeden Pelin Kaya için bugün Malta’da adalet yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Pelin Kaya’nın ölümüne neden olan otomobil sürücüsünün en ağır cezayı alması için sevenlerine ve Malta halkına yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı. Adalet talebinin dile getirileceği yürüyüş, Malta Valetta Parlamento binası önünde saat 19.00’da başlayacak.Yürüyüş, St. Elmo’da sona erecek.

Pelin Kaya’yı otomobiliyle ezerek öldüren Jeremie Camilleri 12 yıl kadar hapis istemiyle tutuklu yargılanıyor. Camilleri 4 ayda 10 defa hakim karşısına çıktı. Duruşmada tanıkların dinlenmesine devam ediliyor. Ancak Pelin Kaya’nın ailesi, sürücü Camillieri’nin hiç tanımadığı birine karşı kasten ve vahşice gerçekleştirdiği kazanın yargılamasının, 25 yıla kadar ceza alma ihtimalinin bulunduğu üst mahkemede görülmesini istiyor. 

Ne olmuştu?

Malta’nın Gzira kentinde meydana gelen olayda, Testeferrata Caddesi’nde 18 Ocak 2023 tarihinde saat 01.00 sularında meydana geldi. Jeremie Camilleri’nin kullandığı araç, doğum gününü kutlamaya giden ve kaldırımda yürüyen hiç tanımadığı Pelin Kaya’ya iddiaya göre kasten çarptı. Otomobil bir fast food restoranının duvarına çarparak durabildi. Görgü tanıkları,  Pelin Kaya’yı ezen araç sürücüsünün yerden aldığı taşları da Kaya’ya fırlattığını ve yardım etmek isteyenlere engel olduğunu aktardı.

Malta polisi, saldırgan tavırlar sergileyen Camilleri’ye elektro şok tabancasıyla müdahale ederek gözaltına aldı. Mahkeme, Pelin Kaya’nın yakınlarının ve Türkiye’nin Valetta Büyükelçiliği yetkililerinin de hazır bulunduğu ilk duruşmada, 33 yaşındaki Camillieri’nin “kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklu yargılanmasına karar verdi. (DHA)

TIKLAYIN I Malta’da restorana giren araç Türk tasarımcı Pelin Ateş’i ezdi: Yardım etmek isteyenlere taşla saldırdı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir