Maymun çiçeği virüsü: Belçika’da 21 gün zarurî karantina kararı

Belçika’da maymun çiçeği virüsü ile enfekte olanların 21 gün karantinaya alınmaları kararlaştırıldı. Bu bireylerle yüksek riskli temasta bulunanların ise semptom geliştirip geliştirmediklerini kendileri takip etmesi isteniyor.

Yüksek riskli temaslar ortasında oda arkadaşları, cinsel partnerler, yakın temasta olan bireyler ve hastayla ilgilenen sıhhat çalışanları yer alıyor.
Ayrıyeten eşcinsel erkeklere ve birden fazla partneri olan bireylere yönelik bir bilinçlendirme kampanyası da düzenlenecek.

Karantina kararını kamuoyuna duyuran Bakım ve Sıhhat Ajansı’na bağlı uzmanlardan oluşan Risk Kıymetlendirme Kümesi (RAG), maymun çiçeği virüsüne yakalanmış bireylerle yüksek riskli temasları bulunana bireylere; bağışıklığı azalmış bireyler, gebe bayanlar ve çocuklarla temas konusunda fazladan dikkatli olmalarını tavsiye etti.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran karantina kararı Belçika’da maymun çiçeği olay sayısının ikiye yükselmesinden sonra alındı.

Ülkenin ikinci büyük kenti Anvers’teki Tropikal Tıp Enstitüsü dün gece maymun çiçeği virüsü ile ilgili birinci enfeksiyonu doğruladıktan sonra bugün ikinci bir hadise daha bildirdi.

Bu kişinin, resmî olarak onaylanan birinci hastanın eşi değil, öbür bir kişi olduğu belirtildi. Lakin iki hastanın da tıpkı partiye katıldıkları belirlendi. Belçikalı yetkiler, bu bireylerin nasıl enfeksiyon kapmış olabileceğini araştırıyor.

Anvers Tropikal Tıp Enstitüsü’nden Isabel Brosius, virüsün geniş bir bölüme yayılma talihinin çok düşük olduğunu fakat tekrar de durumu yakından izlediklerini söyledi.

Belçika Bakım ve Sıhhat Ajansı’ndan Joris Monens, maymun çiçeği virüsünün toplumda yayılması konusunda şimdi endişelenecek bir durum olmadığını belirterek “Hastalık sırf yakın temas yoluyla bulaşıyor, kısa müddetli temas yoluyla değil lakin tekrar de dikkatli olmalıyız” dedi.

Maymun çiçeği virüsü Belçika’dan evvel İngiltere, İspanya, Portekiz, İtalya, İsveç, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmüştü.
İspanya’da olay sayısı bugün 21’e yükseldi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.