Malezya Kriz Yönetimi Kurucusu: Düşmanlarımız depremde bilgiyi silah olarak kullanıyor

Malezya Kriz Yönetimi Merkezi Kurucusu Nordin Abdullah, kasıtlı ve kötü niyetli manipülasyonun suç olarak görülmesi gerektiğini belirterek ” Türkiye’nin düşmanları depremde bilgiyi silah olarak kullandı. Bugün halen onu silah olarak kullanıyorlar.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca, İletişim Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen Stratcom Afet İletişim Forumu’nun ikinci gününde, “Saha Yayıncılığı: Afet Haberciliğinde Hızın Önemi” ve “Yas Evresi Bağlamında Afetlerde Kriz İletişimi” konuşmaları yapıldı.

Feature Story News Berlin Temsilcisi Trent Murray, “Saha Yayıncılığı: Afet Haberciliğinde Hızın Önemi” başlıklı konuşmasında deprem bölgesinde bazı uluslararası haber ekiplerinin saygısız davrandıklarını ve arama kurtarma ekipleri çalışmalarını yürütürken enkazlara izinsiz tırmandıklarını gördüğünü belirtti.

Arama kurtarma çalışmaları sırasında ekiplerin işine engel olmadan gazetecilik yapmanın önemine vurgu yapan Murray, “Afetle karşı karşıya kalan insanlara ne olduğunu sormak çok önemli ve internette dolaşan bilgilere aldanmamak gerek.” ifadelerini kullandı.

Murray, bilgi kirliliğine izin verilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin boyutuna da değinen Murray, “Özetlemek gerekirse bu, bir ülkenin tahayyül edebileceği en kötü felaket.” değerlendirmesini yaptı.

Murray, felaket anında önemli bir insanlık mücadelesinin ortaya koyulduğuna işaret ederek bölgedeyken gazetecilik adına elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını, o sırada oldukça duygusal anların yaşandığını aktardı.

“Türkiye’nin düşmanları depremde bilgiyi silah olarak kullandı”

Malezya Kriz Yönetimi Merkezi Kurucusu Nordin Abdullah da “Yas Evresi Bağlamında Afetlerde Kriz İletişimi” başlıklı konuşmasında inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme aşamalarından oluşan yas döngüsünü anlattı.

Kriz iletişim ekiplerinin afet bölgelerinde çalışmaya hazır olması gerektiğini vurgulayan Abdullah, hazırlığın saat veya günlerle değil dakikalarla ölçülmesi gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan mağdurları ve ilk müdahale ekiplerini bilgilendirmek için yas döngüsünün nasıl kullanılacağına da değinen Abdullah, “Türkiye’nin düşmanları depremde bilgiyi silah olarak kullandı. Bugün halen onu silah olarak kullanıyorlar. Yani biz bu soruyu sormazsak onlar bu soruyu sorar ve gerçekten güzel bir cevap alır.” ifadelerini kullandı.

Abdullah, bir felaket sırasında kriz iletişimi perspektifinden yönetilmesi gereken en kritik tehdidin “yanlış bilgilendirme” olduğunu belirterek “Kasıtlı ve kötü niyetli manipülasyon, medya veya iletişim yasal çerçevesinin ötesinde bir suç olarak görülmelidir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir