Kulis: Soylu’dan Seçim Yasası teklifine itiraz

Kulislere göre; AKP ve MHP’nin TBMM’ye sunduğu Seçim Yasası teklifine iktidar cephesinden ilk itiraz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu, “seçmenin son bir yıl içerisinde sürekli bulunduğu adres” dikkate alınmasına yönelik düzenlemenin tekrar ele alınması talebinde bulundu.

SİYASET 23.03.2022 08:25

Kulis: Soylu'dan Seçim Yasası teklifine itiraz

Abone Ol google-news

AKP ve MHP’nin TBMM’ye sunduğu Seçim Yasası teklifine iktidar cephesinden ilk itiraz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldiği iddia edildi. AKP MYK, önceki gün toplandı. Toplantıda, AKP ve MHP’nin TBMM’ye sunduğu Seçim Yasası teklifi değerlendirildi.

Kulislere göre; teklife ilk eleştiri bizzat “iktidar içinden” geldi. Teklife göre seçmen kütüklerinin düzenlenmesinde, “seçmenin son bir yıl içerisinde sürekli bulunduğu adres” dikkate alınacak olmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu itiraz etti.

“ALTI AY” ÖNERİSİ

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Soylu’nun, “seçmen kütüklerinin düzenlenmesinde son bir yıl yerine, altı ay önceki adresin dikkate alınmasını” önerdiği, “sürenin bir yıl olması halinde karışıklıkların çıkacağı uyarısında bulunduğu” kaydedildi. Seçmen kütüğünde bir yıl şartının getirilmesi halinde, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin mevcut adresler üzerinden bu düzenlemeyi “2023 seçimlerine yetiştiremeyeceğine” de dikkat çeken Soylu’nun, bu madde üzerinde yeniden “tartışılmasını istediği” de ifade edildi. Soylu’nun bu isteği üzerine de AKP MYK’de teklifte yer alan söz konusu maddenin yeniden ele alındığı ve “son bir yıl yerine, altı ay önceki adresin dikkate alınması” yönünde görüş birliği oluştuğunun altı çizildi. İktidarın bu düzenlemeyi komisyon aşamasındayken getireceği vurgulandı.

AKP MYK’de Soylu’nun, muhtar adaylarının da “aynı milletvekili seçimlerinde olduğu” gibi tek pusulada yer almasına yönelik öneride bulunduğu da öğrenildi. Ancak bu öneriye AKP’nin “sıcak bakmadığının” altı çizildi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.