İzmir’de 168 daireden oluşan lüks sitede çıkan yangın kontrol altına alındı

İzmir’in Narlıdere ilçesi Yenikale Mahallesi’ndeki 4 blok, 168 daireden oluşan 8 katlı lüks sitede dün saat 22.30 sıralarında yangın çıktı. Yangın, itfaiye, orman müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra polisin Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile yaptığı yoğun müdahalelerin sonunda büyük ölçüde kontrol altına alındı.

Ekipler yangının 7. saatinde sitede devam eden ufak çaplı yangınlar için katlara ve dairelere girerek hortumlarla müdahale ediyor. Yangının tamamen söndüğü noktalarda ise ekipler soğutma çalışmalarına başladı.

Neler yaşandı?

Yangına İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyesine ait 30 itfaiye aracı, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 21 arazöz ve 11 su ikmal aracı, ile emniyetin TOMA araçları ve AFAD ekipleri müdahale etti.

Çıkış nedeni araştırılan yangının ilk olarak 1 dairede başlayıp, daha sonra 40 daireye yayıldığı öğrenildi. Dış cephede kullanılan ahşap malzemenin yanı sıra rüzgarın da etkisiyle yangının hızla yayıldığı bildirildi. Denize yakın, ormandan uzak bir bölgede bulunan sitede jeotermal enerji kullanıldığı, doğal gazın olmadığı kaydedildi. Yangın sırasında gerçekleşen patlamaların ise tüp ve parfüm şişelerinden kaynaklandığı ifade edildi.

Tunç Soyer: Binanın dış cephesinin ahşap kaplama olması çalışmaları güçleştirdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yangınla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Narlıdere’de çıkan site yangınına itfaiye ekiplerimiz tüm gücüyle müdahale ediyor. Binanın dış cephesinin ahşap kaplama olması çalışmaları güçleştirirken, ekiplerimiz alevlerin diğer bloklara yayılmasını engellemek için çalışıyor. Tek dileğimiz can kaybı yaşanmaması” ifadelerini kullandı.

Narlıdere Belediye Başkanı: Yangının muhtemelen elektrik kontağından çıktığını tahmin ediyoruz

Bölgeye gelen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin yaptığı açıklamada, “Güzel İzmir’imize çok geçmiş olsun. Tek tesellimiz can kaybının olmaması. Şu anda yangın kısmen kontrol altına alındı. Yangının muhtemelen elektrik kontağından çıktığını tahmin ediyoruz. Burada doğal gaz yok, jeotermal ısıtma kullanıyoruz” dedi.

“Yangın bir anda çıktı, panikle dışarıya çıktık”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir