İsveç Dışişleri Bakan Linde’den Türkiye bildirisi: Mutabakatı onurlandıracağız

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Linde, gelen Türkiye sorusu üzerine Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında yapılan görüşmelerin epey saygılı ve güvenlik tasaları kapsamında önemli olduğunu belirtti. Linde,

“Finlandiya, İsveç ve Türkiye ortasında güvenlik ve terör konusunda Türkiye’nin telaşlarını gidermek için bir mutabakat mutabakatı imzaladık. O mutabakatı onurlandıracağız, bunun takipçisi olacağız ve ortak bir düzeneğimiz da olacak. Bu yüzden umarım üç ülke, İsveç, Finlandiya ve Türkiye bunun güzel bir mutabakat olduğunu görebilir.” dedi.

HAAVISTO: ANLAŞTIK, İLERLEYEBİLİRİZ

Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto ise Türkiye-Finlandiya ortasında uzun vadeli çok düzgün bir münasebet olduğunu belirterek, “Elbette Türkiye ile çok âlâ ve uzun vadeli bir alakamız var. Türkiye Avrupa Birliği üyeliği için başvurduğunda bu süreci savunan ülkelerden biri de biziz. Türkiye ile barış, arabuluculuk mevzularında çok yakın bir işbirliğimiz var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile tertipli temaslarımız var. Mutabakat aslında Türkiye’nin lisana getirdiği terörden PKK’ya kadar tüm kaygıları ele aldık. Mutabakatta atılması gereken adımlar belirtildi. Bu işbirliğine dayanarak ilerleyebiliriz” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.