İstanbul ucuz fiyat ve son dakikayla yine sahneye döndü

Turizm dalı pazar çeşitlemesi ile bilhassa kent otellerinde güçlü bir geri dönüşe hazırlanıyor. Dal ay bazında 2019 sayılarına geri dönüş hedefliyor.

Pandemide hadise sayılarının binin altına düşmesi ve hızlanan seyahat trafiğinin akabinde Türkiye, rakiplerine nazaran yüzde 30’a varan fiyat avantajları ile turizmde öne çıkarken, dal iki yıllık bir ‘nefes’ ile kayıplarını telafi edebilecek.

AY BAZINDA 2019

Bu yıl İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden İstanbul’a büyük bir turist akışı beklediklerini kaydeden Türkiye Otelciler Birliği Lideri Müberra Eresin, “Avrupa konusunda çok da net göstergeler elimizde maalesef yok. Çok son dakika rezervasyonla yaşayan bir kent durumundayız İstanbul’da. Yaz periyodunda dolulukta yüzde 80-90’ları bulabiliriz” tespitlerini yaptı.

Geçen yıllarda Ortadoğu yüklü devam eden turist profilinde bu yıl bilhassa İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de değerli hisse aldığını lisana getiren Eresin, 15 Eylül’e kadar doluluklarda yüzde 80-90’ları bulabileceklerini aktardı. “Şu andaki gidişata nazaran biz 2019’un doluluk oranlarını ay bazında yavaş yavaş geçiyor üzere görünüyoruz” bilgisini veren Eresin, haziran prestijiyle Avrupa’da hareketliliğin artmasını beklediklerini aktardı.

Turizmcinin iş yapamadığı pandemi devrinde kıymetli bir borç yükünü taşıdığını anlatan Eresin, şöyle devam etti: “Geçen 2.5 yılın açıklarını kapatmak çok kolay değil. Turizmcinin hiç olmazsa iki yıl nefes alması lazım. İki yıl iş yapabilmemiz lazım.”

Müberra Eresin

İstanbul hâlâ çok ucuz

Memleketler arası araştırma şirketi STR’nin çalışmasına nazaran İstanbul’da doluluklar 2019’a nazaran yüzde 1.6’lık düşüşle yılın birinci çeyreğinde yüzde 65.9 oldu. Ortalama günlük fiyat 94.5 Euro ile 2019’a nazaran yüzde 25 artarken 62.4 Euro olan oda başına günlük gelir ise 2019’u yüzde 23 geçti. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin forumunda paylaşılan araştırmada “Pandemi sırasında bölgesel destinasyonlar daha güçlü oldu, ancak İstanbul artık dönüşü sağlıyor. Kıymetli kazanımlara karşın, İstanbul hâlâ çok ucuz” tespiti yapıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.