“Isınma hakkı lükse dönüştü”

Elektrik üretim santrallerinin tarifesine yüzde 44,30, sanayi tarifesine yüzde 50 ve konut tarifesine ise yüzde 35 oranında yapılan zamma tepki gösteren CHP’li Ahmet Akın, “Temel bir hak olan ısınma hakkı yapılan bu zamlarla tamamen lükse dönüşmüştür” dedi.

GÜNCEL 01.04.2022 10:38

Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğalgaz zammına ilişkin, “Temel bir hak olan ısınma hakkı yapılan bu zamlarla tamamen lükse dönüşmüştür” ifadesini kullandı.

Akın, yazılı açıklamasında, BOTAŞ’ın 1 Nisan itibarıyla elektrik üretim santrallerinin tarifesine yüzde 44,30, sanayi tarifesine yüzde 50 ve konut tarifesine ise yüzde 35 oranında zam yaptığını hatırlattı.

1 Ocak’ta konut tarifesine yapılan yüzde 25 oranındaki zammın ardından bu yıl ikinci kez yapılan zamla konut tarifesindeki zam oranının yüzde 68,75’e yükseldiğini aktaran Akın, “Temel bir hak olan ısınma hakkı yapılan bu zamlarla tamamen lükse dönüşmüştür” değerlendirmesini yaptı.

İktidarın yaşanan uluslararası kriz ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nı gerekçe göstererek doğalgaza art arda yüksek oranda zam yaptığını ifade eden Akın, Avrupa’da uluslararası piyasada fiyatların artmasına karşın hiçbir ülkenin vatandaşına bu oranda zam yapmadığını kaydetti.

isinma-hakki-lukse-donustu-998072-1.
Ahmet Akın

‘İKTİDAR FIRSATÇILIK YAPIYOR’

Bugüne kadar konutlara yapılan zam en fazla yüzde 25 oranında sınırlı tutulurken, 1 Nisan itibarıyla yapılan yüzde 35 oranındaki zammın son dönemde konut tarifesine yapılan en büyük zammı oluşturduğunu belirten Akın, şunları kaydetti:

“İktidarın yaptığı zamlar ramazan boyunca sofraların tadını kaçıracaktır. Temel gıda ürünlerindeki KDV indirimi henüz raflara yansımamışken doğalgaz tarifelerine yapılan fahiş zam iktidarın çelişkisini de ortaya koymaktadır. Zincir marketleri fırsatçılıkla suçlayan iktidar, uluslararası piyasalardaki artışı gerekçe göstererek asıl fırsatçılığı kendisi yapmaktadır. Vatandaşlarımız zaten ete, süte, şekere gelen zamlar nedeniyle ramazanda tenceresini nasıl dolduracağını bilemezken doğal gaza gelen yüzde 35 oranındaki zammın ardından tenceresini nasıl kaynatacağını kara kara düşünecektir.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.