HDP’li Temel’den ‘dezenformasyon yasası’ yansısı: Basın susturulmak isteniyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Yayın ve Propaganda Komitesinden Sorumlu Eş Genel Lider Yardımcısı Tayip Temel, partisin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Temel, Meclis’te görüşülecek “dezenformasyon yasası” ile özgür basına yönelik baskılara dair değerlendirmeler de bulundu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran Meclis’te görüşülecek “dezenformasyon yasası”nın özünde sansür yasası ve muhalif basını susturma yasası olduğunu lisana getiren Temel, “Basın özgürlüğü yalnızca gazetecilerin özgür haber yapma özgür bir halde çalışma şartlarına sahip olması değildir. Tıpkı vakitte basın özgürlüğü toplumun özgür haber alması ve toplumun kendisini özgür bir formda söz etmesi, kendi sesini hakikat ve objektif olarak kamuoyuna duyurmasıdır” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN BASIN TARİHİ GEÇMİŞİ KARANLIK’

Türkiye’de basın özgürlüğünün varlığından bahsetmenin güç olduğunu kaydeden Temel, “Abdi İpekçi, Musa Anter, Hafız Akdemir, Metin Göktepe, Ferhat Zirve ve birçok hakikat savunucusu gazetecinin katledildiği karanlık bir tarihten bahsediyoruz” dedi. Temel, “AKP-MHP iktidarı ise bu karanlık tabloyu daha yoğunlaştırarak, daha çekilmez hale getirerek, uzun bir müddettir Türkiye’de basın özgürlüğünün büsbütün ortadan kaldırılması ve muhalif direnen birkaç yayını da susturma teşebbüslerini daima sürdürdü” diye konuştu.

‘MUHALİF BASIN SUSTURULMAK İSTENİYOR’

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü başta olmak üzere milletlerarası birçok örgütün Türkiye’deki karanlık tabloyu hem raporladığını hem de bu durumun ne kadar vahim olduğunu yer yer teyit ettiğinin altını çizen Temel, şöyle devam etti:

“Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın 2022 yılındaki bilgilerine bakıldığında, aslında tablonun ne kadar vahim olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. TGS’nin 2022 yılındaki kimi bilgileri şöyle özetlenebilir: 60 gazeteciye soruşturma açıldı, 31 gazeteci toplamda 52 gün gözaltında kaldı. 128 davadan 273 gazeteci yargılandı, yargılanmaya devam ediyor. Gazetecilere toplam 75 yıl 5 ay 26 gün mahpus cezası verildi. 52 gazeteci fizikî hücuma uğradı, 57 gazeteci tehdit edildi, 54 haber sitesine ve 1355 haber içeriğine erişim pürüzü getirildi. RTÜK 61 kararla 10 milyon 427 bin TL para cezası kesti muhalif kanallara. İşte bu tablonun mimarı olan AKP-MHP iktidarı ve neredeyse yüzde 85 oranında Türkiye merkez basınını denetim eden, kontrolde tutan bu iktidar artık özgür ve muhalif basını daha da susturmak için mevcut muhalefet odaklarını, basın yayın açısından var olanları da susturmaya dönük yeni bir taarruz dalgası başlatıyor.

‘GERÇEK BİR SANSÜR YASASI’

Adına dezenformasyon yasası dense de özü itibariyle gerçek bir sansür yasası hem muhalefeti bastırma, muhalif sesleri kısma, muhalif basın kurumlarını haber ve yayıncılık yapamaz hale getirme yasası da denilebilir buna. Bu kanunla ne hedefleniyor? Birkaç hususu vurgulamak istiyorum. Bu kanunun aşikâr unsurları değerlendirildiğinde kanun teklifinin ruhunun büsbütün kelamını edeceğimiz hususlara endeksli bir ruh olduğu görülecektir. Birçok şey konulmuşsa da özü itibariyle sansür ve susturma ülkeyi büsbütün karanlığa sürükleme yasası olduğunu anlıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.