Halkın yüzde 90’ı krizle boğuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zamlar karşısında halktan ‘sabır’ isterken yurttaşın dayanacak gücü kalmadı. Türkiye Araştırma Raporu’nun anketine göre halkın yüzde 60’ı giderlerini karşılayamıyor, yüzde 90’ı kriz içinde.

SİYASET 04.04.2022 09:11

Halkın yüzde 90’ı krizle boğuşuyor

Abone Ol google-news

POLİTİKA SERVİSİ

Yeni yılın ilk günlerinden bu yana artan fiyatlar yurttaşın belini büktü. Asgari ücrete yapılan zam daha ilk ayında erirken milyonlar her geçen gün borçlandı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre geçen yıl ocak ayı ile kıyaslandığında bireysel kredi borcu nedeniyle takibe düşenlerin sayısı bu yıl ocak ayında yüzde 245 arttı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, pahalılık karşısında halktan ‘sabır’ isterken yurttaşın yaşadığı yoksulluk, kamuoyu yoklamalarına da yansıdı. Türkiye Araştırma Raporu’nun son anketi, halkın yaklaşık yüzde 60’ının eksi bütçeyle yaşadığını, neredeyse yüzde 30’unun gelir ve giderinin ucu ucuna yettiğini ortaya koydu.

Araştırma Raporu Türkiye, mart ayına ilişkin yaptığı ankette katılımcılara gelirlerinin giderlerini ne ölçüde karşıladığını sordu. Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki anketin sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı. Anket sonucunda katılımcıların yüzde 59,4’ü gelirlerinin, giderlerini karşılamadığı görüşünü bildirdi. Ankete göre gelirinin giderlerini ucu ucuna karşıladığını belirtenler yüzde 27 olurken, gelirinin giderlerinin üstünde olduğunu söyleyenlerin oranının sadece yüzde 7 olduğu görüldü. Gelirinin giderlerini fazlasıyla karşıladığını ifade edenler ise yüzde 6.

AKP ve MHP’de bile yüzde 40

Anket kapsamında katılımcılara hangi siyasi partiye oy verdikleri de sorulurken, gelirinin giderlerini karşılamadığını söyleyen HDP seçmeni yüzde 88’le ilk sırada yer aldı. Aynı soruya Cumhur İttifakı bileşenlerinden AKP’de yüzde 40.7’lik bir kesim de ‘gelirim, giderlerimi karşılayamıyor’ yanıtını verdi. Bu oran küçük ortak MHP’de ise yüzde 42,4 olarak görüldü. Öte yandan ekonomist İris Cibre anket sonuçlarını sosyal medya hesabından değerlendirerek “Bu ankette gelir transferinin ne yönde olduğu açık ve net. AKP ve MHP seçmeni, oransal olarak ‘gelirlerim giderlerimi fazlasıyla karşılıyor’ cevabında önde ve “karşılamıyor cevabında” geride kalmış. Parti bazlı gelir transferi…” dedi.

Borçlanma her geçen gün artıyor

Geçen hafta paylaşılan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2022 yılı ilk ayında 107 bin kişi, bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise 145 bin kişi oldu. 2021 Ocak’ta ise kredi borcundan takibe düşen 42 bin, kredi kartı borcundan takibe düşen ise 41 bin kişiydi. TBB verilerine göre geçen yıl ocak ayına göre bu yıl ocakta bireysel kredi borcu nedeniyle takibe düşenlerin sayısı yüzde 245 arttı. Bireysel kredi kartında ise geçen yıla göre değişim yüzde 161 oldu. Bireysel kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle takibe düşenlerin toplam kişi sayısında ise yüzde 204’lük bir artış yaşandı.

halkin-yuzde-90-i-krizle-bogusuyor-998991-1.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.