Fiat Doblo’nun yerine Bursa’ya 3 yeni model geliyor

Tofaş’ın Türkiye’de ürettiği hafif ticari araç modeli Doblo’nun, İspanya’daki Stellantis fabrikasına alınmasının akabinde “Bursa’daki fabrika ne olacak?” sorusu cevap buldu. Stellantis ve Koç Holding ortasında geçen hafta yapılan görüşmeler sonucunda, 2025 yılından itibaren başlayacak biçimde binek ve ticari olmak üzere üç yeni model için mutabakat sağlandığı öğrenildi.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA (Citroen-Peugeot-Opel) Kümesi’nin birleşmesinden doğan Stellantis Kümesi’nin Lideri John Elkann’ın Koç Üniversitesi’nin mezuniyet merasimine katılmasının perde gerisi aşikâr oldu. Dünya gazetesinden Aysel Yücel’in otomotiv sanayi etrafları ve Koç’a yakın kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran, Stellantis ve Koç, Bursa’daki kapasitenin nasıl değerlendirileceği konusunda geçen hafta mutabakat sağladı. Bursa’daki fabrikada 2025 yılından itibaren başlayacak formda üç yeni model üretilmesi kararlaştırıldı.

MODELLER ŞİMDİ NETLEŞMEDİ

Otomotiv dalına mühendislik hizmeti veren küresel bir şirketin Türkiye’deki yetkilisi, Koç ile Stellantis ortasında yapılan mutabakata yönelik şu ayrıntıları aktardı: “John Elkann’ın Türkiye’ye gelme nedenlerinden biri de Koç Holding CEO’su ile yeni modellere yönelik pazarlık yapmaktı. Yeni modeller konusunda mutabakat sağlandığını öğrendik. Elektrikli ve hibrit modeller olacak bunlar. Hem ticari araç hem de hem de binek olacak. 2025 ile 2026 yılları ortasında çıkacak olan araçların birkaç tanesi burada yapılacak. Hangi modeller olduğu şimdi aşikâr değil. Lakin ticari ve binek olarak farklı modeller olacağını biliyoruz. Hasebiyle Doblo üretiminin İspanya’ya alınması ticari manada çok makul bir karar olduğunu düşünüyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.