Ferrero şirketine Belçika ve Lüksemburg’da ‘Salmonella’ operasyonu

Çikolata üreticisi Ferrero’nun Belçika’nın Arlon kentindeki fabrikasında ortaya çıkan salmonella bakterisiyle ilgili soruşturma kapsamında, Belçika ve Lüksemburg’da şirkete ilişkin 6 merkeze baskın düzenlendi. Salmonella bakterisi Kinder çikolata eserleri nedeniyle 12 ülkede en az 324 bireye bulaşmış durumda.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine nazaran, operasyon kapsamında İtalya merkezli çok uluslu şirket Casa Ferrero’nun Lüksemburg’daki genel merkezi Ferrero International ile Ferrero Trading Lux ve SARL Ferrero Management Services şirketlerine ilişkin binalarda arama yapıldı.

Operasyon, Belçika Besin Güvenliği Kurumu (FASFC) ve federal polisi tarafından, Lüksemburg makamları ile işbirliği içinde eş vakitli olarak gerçekleştirildi. Belçika’da da Arlon’daki Ferrero fabrikasının yanı sıra, Brüksel’deki adreslerde de arama yapıldı. Lüksemburg Savcılığı’nın verdiği bilgiye nazaran, polis takımları, Ferrero şirketine ilişkin merkezlerde yapılan aramalar sırasında çok sayıda evrak ve bilgisayar ekipmanlarına el koydu.

Savcılık açıklamasına nazaran Ferrero hakkında devam eden isimli soruşturma, “Salmonella bakterisinin ortaya çıkmasından sonra şirketin izlediği tavır, besin zincirinin izlenmesi, sıhhat yetkilileriyle bağlantı yahut bilgilerin iletilmemesi konusundaki sorumluluklarını ortaya çıkarmayı” amaçlıyor.

BAKTERİ 13 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Salmonella bakterisi, kısa müddette 13 farklı ülkede görüldü. Salmonella bakterisinin birinci sefer 15 Aralık 2021’de, Arlon’daki Ferrero fabrikasında çikolata eserleri içeren bir tank filtresinde saptandığı ortaya çıktı. Ferrero idaresinin, bu bilgiyi Belçika makamlarından sakladığının belirlenmesi üzerine, FASFC tarafından 8 Nisan’da fabrika mühürlendi.

İtalya merkezli çikolata üreticisi, Belçika’daki fabrikayı 13 Haziran’da tekrar açmak istiyordu. Lakin fabrika idaresi, gerekli paklık ve düzenleme için biraz daha vakte gereksinim duyulduğunu ve açılışın ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Şirketin sartışları, Salmonella bakterisi nedeniyle yüzde 40 azaldı.

EN FAZLA OLAY İNGİLTERE’DE

Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi’ne (ECDC) nazaran, Avrupa, ABD ve Kanada’da şu ana kadar Kinder çikolata eserlerine bağlı doğrulanmış 423 Salmonella hadisesi saptandı. En fazla olay İngiltere’de görüldü. İngiltere’de 122, Fransa’da 118, Belçika’da 52, İsviçre’de 48 ve Almanya’da da 30 şahsa Salmonella bakterisi bulaştı. Çoğunluğu çocuklardan oluşan hastaların yüzde 40’ı hastaneye yatırılmak zorunda kaldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.