Emine Hanım’a ısrarla yazdık… Umarız Osman Hoca’yı dinler

Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu bu haftaki köşesinde deprem bölgelerine giden ünlüleri ele aldı.

Müftüoğlu’nun ilgili yazısı şu şekilde:

“ÜNLÜLER SAHAYA

Deprem felaketinin ilk günlerinde ünlülerimiz önemli ve başarılı bir sınav verdi.
Ama bilelim ki deprem bölgesindeki halkımızın sadece suya, yiyecek ve içeceğe, çadır ve konteynerlere değil, bize ve bizimle daha çok birlikte olmaya da ihtiyaçları var. Bu ihtiyacın en çok duyulduğu alanlardan biri ise “sevilen kişilerin/ünlülerin, toplumsal rol modellerin” bugünler ve sonrasında da sahada bizzat olmaları, görülmeleri, toplumsal iyileşme çabalarında kişisel olarak da yer almalarıdır. Kanaatime göre işte bu nedenle her alandaki “ünlü/tanınmış/sevilen” kişilerin belirli aralıklarla deprem bölgesini ziyaret etmelerinde fayda var. Önümüzdeki günlerde -fazla da gecikmeden- işte bu nedenle İlber Ortaylı’yı, Cem Yılmaz’ı, Beyazıt Öztürk’ü, Ata Demirer’i, Halit Ergenç’i, Kıvanç Tatlıtuğ’u, Beren Saat’i ve daha pek çok toplumsal değerimizi sahada görmemiz sürpriz olmayacak. Unutmayalım ki yapmakta olduğumuz yardımların yoğunluğu kadar çeşitliliğinin de bir anlamı var. Ve yapmakta olduğumuz o yardımların bir anlamı olduğuna inandığımızda “ağırlığı ne olursa olsun her yükü daha kolay kaldırabiliriz”. Ve yine unutmayalım ki “anlamdan yoksun bir hayat hepimiz için ve her zaman ne kadar güçlü olursak olalım taşınamayacak kadar ağrı bir yüktür”.

ÜNLÜ ŞEFLERE DE TEŞEKKÜRLER

OLAĞANÜSTÜ bir destek ve yardımlaşma duygusuyla muazzam bir toplumsal sınav verdik, veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bu sınavın önemli üç parçası vardı.

1- KURTARMA ÇALIŞMALARI: Mümkün olduğu kadar çok insanımızı enkazın altından çıkarıp hayata döndürmek!

2- YEME-İÇME MESELESİNİN, BESLENME SORUNLARININ İVEDİLİKLE HALLİ: Özellikle temiz su temini.

3- BARINMA SORUNUNUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜMLENMESİ: Çadır ve konteynerlerin süratle hizmete girmesi…

Kabul edelim ki afet sonrasında etkili bir beslenme düzeni biraz zorlamış olsak da bazı aksaklıklara rağmen başarıldı. Bu başarıda isimli isimsiz pek çok kahraman rol aldı. Ben özellikle ünlü şeflerimizin Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna, Ebru Baybara Demir, Türev Uludağ, Ömür Akkor ve hatırlayamadığım diğer mutfak ustalarımızın bölgedeki çabalarını önemsiyor ve alkışlıyorum. Biliyorum ki o katkılar halen de aksamadan devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir