Elon Musk’a 258 milyar dolarlık ‘Dogecoin’ davası

New York Güney Bölge Mahkemesi’ne sunulan şikayette, davacı Keith Johnson, Musk ve şirketleri Tesla ile SpaceX’i Dogecoin’in fiyatını yükseltmek için yasadışı bir şantaj teşebbüsünün kesimi olmakla suçladı.

“Dogecoin’i legal bir yatırım olarak gösterdiler”

Johnson şikayetinde, “Sanıklar yanlış ve aldatıcı bir formda Dogecoin’in hiçbir pahası olmadığı halde legal bir yatırım olduğunu tez ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

258 milyar dolarlık dava

“Dogecoin Kripto Piramit Şeması” ile dolandırıldığını tez eden Johnson, ziyanına karşılık 86 milyar dolar ve 172 milyar dolarlık tazminat talep etti.

AA’nın haberine nazaran; Musk ve şirketlerinin Dogecoin’i teşvik etmesini engelleyecek bir kararın çıkarılmasını da talep eden Johnson, Dogecoin ticaretinin ABD ve New York maddelerine nazaran kumar teşkil ettiğinin beyan edilmesini de istedi.

Piramit şeması yahut piramit satış sistemi, bir mal varlığı yahut para ortaya konularak iştirakçinin sisteme dahil edildiği ve diğer iştirakçiler bulması şartıyla mal varlığı yahut para kazanacağının vadedildiği bir dolandırıcılık prosedürü olarak biliniyor. Bu usul halk ortasında “saadet zinciri” ismiyle de anılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.