Elektrikli scooter’lar yeni bir meslek yarattı: Scooter tamirciliği

Elektrikli scooter artışı tamirci muhtaçlığı doğurdu.

Bilhassa kalabalık kentlerde daha çok tercih edilen elektrikli scooterların sayısı gün geçtikçe artıyor. Kentte, on binlerce elektrikli scooter etkin olarak kullanılırken, Türkiye’deki servis ağı şimdi gelişmediği için piyasada az sayıda tamirci bulunuyor.

Eyüpsultan’daki iş yerinde elektrikli scooter satışı ve tamiri yapan Yalçın Sepil, bu aygıtlara olan talebin son yıllarda arttığını söyledi.

Scooter satın alan kullanıcının garanti mühleti geçtikten sonra bozulan aygıtı tamir ettirmekte zorlandığını belirten Sepil, “Bana tamir için birçok kentten scooter gönderiliyor. Günde 10-15 civarı scooter tamiri yapıp, teslim ediyoruz. Meyyit dönem olduğu için sayı bu kadar düşük. Yazın bu oran 3 katına kadar çıkıyor” tabirlerini kullandı.

“EN ÇOK ANA KART BOZULUYOR”

Sepil, tamir için gönderilen aygıtların büyük kısmının kullanıcı yanlışından kaynaklandığını lisana getirerek, scooterların uzun ömürlü olması için kullanıcılara tavsiyelerde bulundu.

Scooter alırken hafif ve performanslı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Sepil, şöyle devam etti:

“Sürücüler daha çok düz yolda gitmekten fazla yokuş tırmanabilen bir aygıt arıyor. Bu da aygıtlarda arıza oranını yükseltiyor. Zira motor zorlanıyor. En çok ana kartları bozuluyor. Birtakım kullanıcılar aygıta yazılım yükleyerek suratını artırıyor. Bu da araçları zorlamış oluyor ve bozulmasına neden oluyor.”

“AŞIRI YAĞIŞLI HAVADA KULLANILMAMALI”

Yalçın Sepil, çok yağışlı havalarda scooter kullanmanın önemli masrafa yol açabileceğini vurgulayarak, “Cihaza sıvı değmemesine dikkat edilmeli. Sağanak yağışta kullanılmaması gerekiyor. Zira bataryaya su sızabilir, hatta batarya patlayabilir. Bataryaları uzun mühlet şarjsız bırakmamak gerekiyor. Eserin muhakkak bir voltaj düzeyi var. Bu düzeyin altında uzun müddet güçsüz kalan bataryayı kurtarmak çok sıkıntı olur” diye konuştu.

Elektrikli scooter fiyatlarının ortasındaki uçuruma da değinen Sepil, aygıtların 4 bin 500 liradan başlayıp, 130 bin liraya kadar çıktığını kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.