E-Devlet’e ‘askerliğim’ ve ‘varis-muris’ uygulaması geliyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yakın vakitte askerlik süreçlerinin baştan sona takip edileceği ‘askerliğim’ ve veraset süreçlerini çevrimiçine taşıyan ‘varis-muris’ ekranının e-Devlet’te hizmete sunulacağını açıkladı.

E-DEVLET’TE YENİ ÖZELLİKLER EKLENİYOR

Bürokrasinin Azaltılması ve Dijital Türkiye Toplantısı’nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay e-Devlet’e yeni özelliklerin yakında ekleneceğini belirterek şunları söyledi;

“Dijital Türkiye Portalı’na entegre edilecek yeni kamu hizmetleri, ‘Askerliğim’ ve ‘Varis-Muris’ sekmesi üzere tek ekranda sunacağımız yeni alanlar, ‘Yeşil Kalkınma Devrimi’ perspektifimize katkı veren ‘Yeşil e-Devlet kapısı’ çalışmalarımız, kullanıcıların güvenliği ve data güvenliği açısından iki basamaklı giriş sisteminin entegrasyonu ile telefonlarımıza gelecek tek kullanımlık şifre uygulamasının yaygınlaştırılması, e-Devlet taşınabilir uygulamasının internet kotasını harcamadan kullanılması ve çalışmaları tamamlanan ‘Dijital Türkiye Platformu Ödeme Altyapısı’nın kullanıma açılması üzere hususlar bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra kamu-iş dünyası dijital entegrasyonu gayesiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile devam eden iş birliği kapsamında kamu olarak e-Devlet altyapı çalışmalarını uzun müddetten beri hazır hale getirdik. Odalarımız bilgi paylaşımını tamamladığında oda bilgileri kamu kurumları ile tam entegre edilmiş olacak ve kamu-özel bölüm eş güdümü güçlenecektir. İş dünyamızın odalardan hizmet alma mühletleri hızlanacak ve kaliteleri yükselecektir. Çalışmayı şimdi tamamlamayan sanayi ve ticaret odalarının gerekli hassasiyeti en süratli formda göstereceğine inanıyorum.”

ASKERLİK SÜREÇLERİ BAŞTAN SONA TAKİP EDİLEBİLECEK

Oktay, “Bürokrasinin azaltılması istikametinde artık kamu kurumlarımız hali hazırda ellerinde olan bilgi ve evrakları büyük oranda vatandaşımızdan talep etmemektedir. Tüm kurumlarımızı ellerindeki bilgilerin paylaşımı konusunda daha aktif çalışmaya davet ediyorum” dedi.

“Araçlarım”, “İkametgahım”, “Hac ve umre işlemleri” ve “Çalışma hayatım” ekranları üzere çok yakında askerlik süreçlerinin baştan sona takip edileceği “Askerliğim” ve veraset süreçlerini çevrim içine taşıyan “Varis-Muris” ekranının hizmete sunulacağını aktaran Oktay, “Yüksek memnuniyet oranıyla birinci günden bu yana muvaffakiyet öyküleri yazan Dijital Türkiye Kapısı’nı kullanıcı dostu ve her yaştan vatandaşımızı hedefleyen bir yaklaşımla geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.