Dünyada her geçen gün zorla yerinden edilen insan sayısı artıyor

Her yıl 20 Haziran günü, Dünya Mülteciler Günü olarak kabul ediliyor ve bu günde mültecilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekiliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği raporuna nazaran savaş, şiddet ve zulüm nedeniyle meskenlerini terk etmek zorunda kalan insan sayısı birinci kere 100 milyonun üzerine ulaştı. Türkiye ise dünyada en fazla mülteci barındıran ülke pozisyonunda olmaya devam ediyor.

Yeryüzü Hekimleri, mültecilerin yaşadıkları problemlere kayıtsız kalmayarak sıhhat hizmetleri ile hem yurt içinde hem de uzak coğrafyalarda gereksinim sahibi mültecilere ulaşıyor.

Suriye’de iç savaşın başladığı günden itibaren çeşitli sıhhat faaliyetleri yürüten Yeryüzü Tabipleri, Suriye içerisinde inançlı hale gelen Afrin-Cinderes, Azez-Soran ve Tel Abyad’da açtığı 3 farklı sıhhat merkezinde hizmet veriyor. Türkiye’de ise süreksiz muhafaza altında bulunan Suriyelilere, İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mersin’deki merkezlerinde psikososyal takviye ile meskende bakım hizmeti sunuyor. Dernek, dünyanın farklı coğrafyalarındaki mülteciler için de sıhhat hizmetine erişimini artırmak gayesiyle çalışıyor. Bu kapsamda Bangladeş Thaingkhali mülteci kampında, Çad Sido mülteci kampında ve iç mültecilerin bulunduğu Somali’de açtığı merkezlerinde hem birinci basamak sıhhat hizmeti hem de anne çocuk sıhhati ve beslenme sıhhatine yönelik muayene ve tedavi hizmeti veriyor. En fazla mülteci veren ülkelerden Afganistan’da ise 15 beslenme sıhhati merkezi ve 11 taşınabilir takımı ile açlıkla gayret ediyor.

Mültecilere yönelik sıhhat hizmetlerinde de sürekliliği temel aldıklarını belirten Yeryüzü Hekimleri İdare Heyeti Lideri Uzm. Dr. Yahyahan Güney, “Savaş, çatışma, yoksulluk ve besine ulaşımda yaşanan problemler, her geçen gün artan insani krizler beraberinde mecburî göçe neden oluyor. Ukrayna’da yaşanan savaş ile de son 10 yılda 2 katına çıkan mülteci sayısı krizin boyutlarını gözler önüne seriyor. Biliyoruz ki mülteci olarak yaşayan insanların en temel meseleleri ortasında sıhhat hizmetine kısıtlı erişim ve ruhsal ıstıraplar yer alıyor. Yeryüzü Hekimleri olarak Asya’dan Afrika’ya mülteci meselelerine seyirci kalmıyor, mülteci kamplarında yaşayan insanlara muayene ve tedavi hizmetleri sunuyoruz. Birebir vakitte ülkemizde süreksiz müdafaa altında bulunan mültecilerin de yaralarını sarmak için çalışıyoruz. Dünya Mülteciler Günü, mülteci olarak hayatını sürdürmek zorunda kalan insanların halini anlamanın, zorluklar karşısında dayanışma ve yardımlaşmanın kıymetinin vurgulandığı bir gündür. Bizler muhtaçlık sahiplerine her gün ulaşma, onların sıkıntılarıyla hemhal olma gayesiyle çalışıyoruz. Faaliyetlerimizi bir misyon olarak değil, insani ve ahlaki bir sorumluluk olarak görüyoruz.” dedi.

 

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.