DİSK’ten TÜİK’e enflasyon reaksiyonu: İktidarın maşası olmayın, ekmeğimizle oynamayın

DİSK Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu ve DİSK İdare Heyeti üyeleri, bugün enflasyon oranlarını açıklayan TÜİK’in önünde basın açıklaması yapmak için Ankara’daki Necatibey caddesinde bir ortaya geldi. Polis, DİSK’lilerin TÜİK önüne yürümesine ve orada açıklama yapmasına müsaade vermedi. DİSK’liler Necatibey’de TÜİK’e “gerçek enflasyon sayılarını açıkla, personelin, işçinin ekmeği ile oynama” daveti ile basın açıklaması yaptı.

DİSK Genel Lideri İstek Çerkezoğlu şunları söyledi:

“BU TAVRI KABUL ETMEDİĞİMİZİ VE PROTESTO ETTİĞİMİZİ SÖZ ETMEK İSTERİM”

“Bu ülkede emeği ile geçinen milyonlarca emekçinin kamu çalışanının işçinin fiyatını belirleyen en büyük fiyat belirleyicisi pozisyonuna gelen TÜİK önünde TÜİK’i gerçekleri açıklamaya çağırmak ve çalışanın emeklinin işçinin ekmeği ile oynamaması için davette bulunmak için geldik. TÜİK, önünde yapmak istediğimiz basın açıklamasını burada gerçekleştiriyoruz. Şunun altını çizmek isterim ki bu ülkede ve dünyada herkes açısından görüşlerini tabir etmek tenkitlerini sunmak için toplanmak ve şov yürüyüşü yapma hakkı en temek insan haklarından bir adedidir. Maddelerde ve anayasada korunma altına alınan bu hakkın kullanımını engellemek asla kabul edilemez. Bu tavrı kabul etmediğimizi ve protesto ettiğimizi söz etmek isterim.

“İKTİDARIN FİYATLARI BASKILAMA SİYASETİNİ HAYATA GEÇİRMESİ İÇİN BÜTÜN BİLGİLERİ PERDELEYEREK AÇIKLIYOR”

TÜİK, biraz evvel haziran enflasyonunu açıkladı. Aylık 4,95, yıllık 78,62, şaşırdık mı bu sayılara hayır şaşırmadık. Zira TÜİK yıllardır, bilhassa iktidarın fiyatları baskılama siyasetini hayata geçirmesi için enflasyonu da bütün dataları de perdeleyerek ve karartarak açıklıyor. Bugün 6 aylık enflasyon oranı belirli oldu, bu oran personeller, işçiler, memurlar, emekliler için büyük değer taşıyor. Temmuz ayında fiyatlara yapılacak artırımlar, memur maaşları, emekli aylıkları bu enflasyona bakarak belirleniyor. Yani ülkemizin yüksek enflasyonlu bir sürece girdiği, her gün daha fakirleştiğimiz ve bu ülkede yaşayan çok küçük bir azınlık dışında 84 milyonun geçinemediği bu süreçte, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak fiyatlar işte bu 6 aylık enflasyona nazaran belirlenecek.

“HALKIN HİSSETTİĞİ ENFLASYON ÖTEKİ, TÜİK’İN AÇIKLADIĞI ENFLASYON İSE ÇOK BAŞKA”

Milyonların cebine girecek para, milyonların sofrasına gelecek ekmek adeta TÜİK tarafında belirleniyor. TÜİK, ülkemizde adeta en büyük işveren üzere. Bütün emek gelirleri onun açıkladığı oranlara nazaran belirleniyor. O nedenle enflasyonun eksik, yanılgılı ölçülmesi işçilerin hakkının gasp edilmesi demektir. TÜİK, enflasyonu düşük açıklayarak çalışanın, memurun emeklinin ekmeği ile oynuyor, enflasyonu düşük açıklayarak her gün soframızdaki ekmeğin bir dilim daha küçülmesine yol açıyor. Ekmeğimizi, emeğimizi savunmak için buradayız. Enflasyonun hakikat ölçülmesi için, TÜİK’e misyonunu hatırlatmak için buradayız. Halkın hissettiği enflasyon öbür, TÜİK’in açıkladığı enflasyon ise çok öbür.


DİSK Genel Lideri İstek Çerkezoğlu

“ENFLASYONU GERÇEK ÖLÇÜN, İŞİNİZİ YANLIŞSIZ YAPIN”

40 sefer söyledik burada bir kere daha söylüyoruz; TÜİK işini gerçek yapmıyor, kendini enflasyonla gayret kurumu üzere görüyor. TÜİK, sayılarla gayret ederek enflasyonu düşük göstermeye çalışıyor. Enflasyonla çaba etmek bir kamusal kurum olan TÜİK’in misyonu değildir, ülkeyi yöneten siyasi iktidarın, Merkez Bankası’nın misyonudur. TÜİK, siyasi iktidarın fiyatlarımızı her gün geriye götüren siyasetlerine açıkladığı enflasyonla alt oluyor. Biz asla bunu kabul etmiyoruz. TÜİK’in misyonu milyonlarca emekçinin, işçinin ekmeğini korumak ve bunun için enflasyon sayılarını yanlışsız, şeffaf ölçmektir. Biraz uzaktan da olsa TÜİK idaresine sesleniyoruz; enflasyonu gerçek ölçün, işinizi yanlışsız yapın. Şeffaf davranın, daha fazla ayrıntı açıklayın. Enflasyon hesaplamasını, ayrıntı dataları sendikalarla, bilim insanları ile paylaşın. Kamuoyunun kontrolüne açın. Yüksek enflasyon periyodunda sırtınızda büyük bir yükümlülük var.

“ENFLASYON SAYILARINI DÜŞÜK AÇIKLAYARAK MİLYONLARI AÇLIĞA, SEFALETE MAHKUM EDİYORSUNUZ”

Biz TÜİK’e kapılarınız açık olsun, şeffaf olun dedikçe, bilgi karatıyor. Son örneği de enflasyon sepeti olarak bildiğimiz, enflasyona temel husus fiyat listesinin açıklamıyor. 1933 yılından beri açıklanan datalar artık karartılıyor. DİSK olarak sorduk, neden açıklamıyorsunuz bu sayıları bizlerle paylaşın dedik. Gelen cevap son derece gayrı önemli. Dediler ki enflasyon sepetindeki o sayıları açıklarsak halk bu sayıları yanlış anlıyormuş.

Aslında şöyledekileri şu; sayılar açıklandıklarında bu ülkede milyonlarca personel, işçi, emek çalışmaları yapanlar gerçek sayılarla TÜİK’in sayılarını yan yana koyduğunda ortadaki makası, gerçekleri daha açık görecek. Bu nedenle bilgileri karartıyorlar. TÜİK’in açıkladığı işsizlik sayılarının da gerçek işsizlikle ilgisiz sayılar. Bugün Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik, Türkiye’de yaşayan beşerler işsizliği elle tutuyor, gözle görüyor.

Özellikle genç ve bayan işsizliği rekorlar kırarken TÜİK işsizlik sayılarını da daima kararttı. Biz yıllarca gerçek işsizlik sayılarını DİSK-AR’ın hesaplamasıyla açıkladık. 10 yıl sonra TÜİK artık geniş tarifli işsizliği de açıklamaya başladı, 10 yıl sonra. Artık buradan uyarıyoruz, enflasyonda da birebirini yapıyorsunuz. Dataları karartarak, sayıları perdeleyerek, enflasyon sayılarını düşük açıklayarak milyonları açlığa, sefalete mahkum ediyorsunuz. Gelin bu kusurlu, yanlış yoldan dönün. İktidarların maşası olmayın, halkın, kamunun kurumu olun.

“TÜİK, ENFLASYONU EKSİK AÇIKLADIKÇA AZALAN ŞEY ÇALIŞANIN, İŞÇİNİN EKMEĞİ, ALIM GÜCÜ OLUYOR”

TÜİK’i minimum ücretlinin, emeklinin, dar gelirlinin enflasyonunu ayrıyeten hesaplamaya çağırıyoruz. Gerçek enflasyon sayıları üzerinden emeğimize, ekmeğimize sahip çıkmak istiyoruz. Bunun yapılmaması açıkça cürümdür. Kamusal bilgileri tahrif etmek, buna girişmek büyük sorumluluktur, cürümdür. İktidarın direktifleri doğrultusunda enflasyon açıkladığınızda bilin ki milyonlarca personelin işçinin, onların çocuklarının, daha doğmamış çocuklarının vebali TÜİK’in boynunda olacaktır. 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP’ye hükümete, sesleniyoruz. TÜİK’i rahat bırakın. TÜİK’in hesaplamalarına müdahale etmeyin. Sayılarla gayret ederek enflasyon düşmez. Siz TÜİK’e enflasyonu düşük açıklattığınızda düşen, azalan tek şek TÜİK’in güvenilirliği oluyor. TÜİK, enflasyonu eksik açıkladıkça azalan şey emekçinin, işçinin ekmeği, alım gücü oluyor.

“TÜM İŞÇİLERİ, EMEĞİMİZE, EKMEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Milyonlarca, emekçi ve işçi, gerçek enflasyonu her gün yaşayarak biliyor. Sizin TÜİK’e açıklattığınız bu enflasyon sayılarına bu ülkede fiyatı ile geçinen milyonlar asla inanmıyor. Bu ülkede, işsizlik, yoksulluk, açlık, açlık hududun altında bir minimum fiyat var. Bu ülkede açlık sonunun altındaki fiyat ortalama fiyat haline geldi. Bu ülkede o açlık hududunun altındaki minimum fiyatın yarısı ile geçinmeye çalışan milyonlarca emekli var. Bu ülkenin bütün kıymetlerini biz üretiyoruz ancak biz büyümüyoruz. Enflasyonla gayret etmek için gerçek yapısal adımlar atın.

Ekonomi de toplam bir düzgünleşme olacak bunun için üretime dayalı, kalıcı garantili istihdam yaratacak bir ekonomik siyasete gereksinim var. Tümüyle TL’nin değersizleştirilmesi ve emeğin ucuzlatılması üzerine konseyi büyüme siyasetinden vazgeçin. Fakirleştiren bu büyümeden çalışana, işçiye hayır gelmiyor. TÜİK gerçekleri açıkla Ekmeğimizle oynama! Emekçilerin, işçilerin, emeklilerin ekmeğiyle oynamayın. Ülke tarihinin görülmemiş bir bölüşüm şokunu yaşıyoruz. Bu ülkede ürettiğimiz bedelin hakça paylaşıldığı, eşitliğin, adaletin ve kardeşliğin olduğu, demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işlediği bütün manilerin kaldırıldığı emeğin Türkiye’sini daima birlikte kendi ellerimizde buracağız. Tüm işçileri, emeğimize, ekmeğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.