Demirtaş’tan Millet İttifakı’na ileti: Aday olmaktan onur duyarım

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski eş genel lideri Selahattin Demirtaş, FOX TV’ye mektup gönderdi. Demirtaş mektubunda, “Ortak aday olmaktan ötürü onur duyarım lakin malum sebeplerden ötürü şimdilik ben değilim” sözlerini kullandı.

Terör örgütü lehine propaganda yapmak suçlamasıyla Edirne Cezaevi’ne gönderilen HDP’nin eski eş genel lideri Selahattin Demirtaş, FOX TV’de yayınlanan Orta Sayfa programına mektup yazdı.

“MEMNUNİYET DUYARIM ANCAK ADAY BEN DEĞİLİM”

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘ortak aday’ tanımı yapan Demirtaş, “Ortak aday olmaktan ötürü onur duyarım lakin malum sebeplerden ötürü şimdilik ben değilim” sözlerine yer verdi.

“İSİM SÖYLEM ETMEM HAKİKAT OLMAZ”

Selahattin Demirtaş, FOX TV’nin Orta Sayfa programına yolladığı mektubunda tanım ettiği ortak aday için şu sözleri kullandı:

“Merhabalar, güzel yayınlar. Takdir edersiniz ki muhalefetten kimin cumhurbaşkanı olabileceğine dair benim bir isim söylem etmem yanlışsız olmaz. Fakat benim de temennim bütün muhalefetin uzlaşarak belirleyeceği bir ismin ortak adayımız olarak seçime girmesi ve birinci cinste kazanmasıdır.

“ADAYKEN BİLE HERKESİN CUMHURBAŞKANI OLMALI”

Bunun içinde adayın, bu denli kutuplaştırılmış toplumun tüm farklılıklarını kucaklayabilecek olgunlukta ve demokratik anlayışta olması gerekir. Daha adayken bile herkesin Cumhurbaşkanı olabileceğini gösterecek yetkinliğe, birikime sahip olması da kıymetlidir. Ayrıyeten nasıl bir takımla, hangi somut projelerle sıkıntıları çözeceklerini sade bir biçimde halka anlatabilecek; rakipleriyle polemiğe girmek yerine daima toplumla konuşabilecek ferasete sahip, hudutları de sağlam biri olmalıdır.

“GEÇİŞ SÜRECİNİ MUVAFFAKİYETLE YÜRÜTMELİ”

Eğer Cumhuriyetin ikinci yüz yılını gerçek manada demokrasiyle taçlandırıp birlikte içinde yolumuza devam edeceksek ortak aday kolektif çalışmaya, ortak akla değer vermeli, geçiş sürecini muvaffakiyetle yönetebilecek tecrübeye sahip olmalıdır. Geçen yüz yılın kusurlarından dersler çıkarabilmeli, değişime açık ve mert olmalı, helalleşme, yüzleşme, hesaplaşma istikrarını güzel tutturmalıdır.

“LAİKLİK ÜZERE HUSUSLARDA HASSAS OLMALI”

Kadınların eşitliği, işçilerin alın teri, etraf hakları, özgürlükçü laiklik üzere mevzularda hassas ve şuurlu olmalı; kimlik, inanç ve lisan hakları üzere kolektif haklar konusunda demokratik tahlil perspektifi sunabilmelidir.

“İNANDIRICI OLMALI”

İkinci yüz yıla girerken ezberletilmiş resmi kalıpları, şablonları yıkma hamasetini göstererek Cumhuriyeti bu kere alttan, tabandan halkla birlikte inşa etme anlayışına sahip ve buna açık olmalıdır. Son yirmi yılın değil, son yüz yılın bütün yaralarını sarabilecek somut bir programla toplumun karşısına çıkmalı ve inandırıcı olmalıdır.

“ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bağlama da çalabilmeli desem kim olduğunu kesin anlarsınız. Olağan ki latife bir yana, ortak aday olmaktan onur duyarım fakat “malum” nedenlerle şimdilik, bu seçime ortak aday ben değilim.

“ADAYIN BU KRİTERLERE YAKIN OLDUĞUNU BİLİYORUM”

Önümüzdeki seçim için bu kriterlere yakın aday yahut adayların olduğunu biliyorum. Umarım bu türlü bir aday etrafında halk olarak birleşmeyi, barışmayı, demokrasimizi en güçlü formda kurmayı başarırız. Biz bunun için çalışmaya devam edeceğiz. Fox TV izleyicilerine ve tüm halkımıza yürek dolusu selam, sevgilerimizle.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.