Bu Yıl Grip Vakalarında Ciddi Bir Artış Yaşanacak!

Sonbahar aylarına geçiş ile mevsim hastalıklarında görülen artışlar artmaya başladı. Konuyla ilgili konuşan Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı Öğr. Gör. Şemsettin Akgül önemli bilgiler aktardı. Detaylar haberimizde…

Sonbahar aylarına geçiş ile mevsim hastalıklarında görülen artışlar artmaya başladı. Konuyla ilgili konuşan Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı Öğr. Gör. Şemsettin Akgül önemli bilgiler aktardı.

Bu yıl geçen yıla oranla daha fazla grip vakasının görüleceğinin altını çizen Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı Öğr. Gör. Şemsettin Akgül, grip vakalarındaki bu hızlı artışın maske, mesafe ve hijyen ile bağlantılı olduğunu belirtti. Akgül açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu sene maske kullanım oranı düştü ve grip vakalarının temel artış nedenlerinden bir tanesi oldu. Hijyen, sanitasyon ve maske kullanımı konusunu artık pek önemsemiyoruz. Bu da influenza virüsünü artırıyor” 

VİRÜSLERİ AYIRT ETMEK OLDUKÇA GÜÇ!

İnfluenza virüsü ile koronavirüsün ayrımını yapmanın oldukça güç olduğuna vurgu yapan Akgül, “Bunun temel ayrım metotlarından bir tanesi PCR. Influenza virüsü ile koronavirüs aynı vücutta bulunabiliyor ama bir tane virüs hasta ediyor. Bunun içindir ki biz bu konudaki ayrımın uzman hekimler tarafından anamnez ve semptomlara göre en iyi şekilde analiz edileceğini ve gerekli olduğunda da ivedi şekilde PCR testinin istenip sonuca varılacağını biliyoruz” diye ifade etti.

PCR testlerinin daha güvenilir olduğunu söyleyen Akgül, “PCR testleri daha güvenli. Grip testinde yanılma ihtimali olabilir. Hasta belki koronadır ama biz semptomları grip gibi düşünebiliriz” dedi.

GRİP VAKALARI BU YIL PİK YAPACAK!

Koronavirüs aşısı yaptıranların da ihmale yer vermeyerek grip aşısı yaptırması gerektiğini ifade eden Akgül, şunları kaydetti: “Grip bu sene ekim ve kasım aylarında pik yapacak. Koronavirüs de hala devam ediyor. Grip aşısı da mutlaka yaptırılmalı. Grip de damlacık yoluyla tıpkı koronavirüsün yayılma şekli gibi yayılıyor. Temizlik, maske, mesafe konusunda koronavirüsteki gibi çok dikkat etmemiz gerekiyor.12 yaş altı çocuklar için grip aşısı çocuk hekimlerine danışılarak yapılmalı. Aşı, koruyuculuğu olan bir önlemdir. Grip ya da koronavirüs aşısı olsun herkesin bu zamanda aşı olmasını tavsiye ediyorum. Tüm dünyayı etkisi altına almış ve sürekli mutasyon geçiren bir virüs. Influenzanın da koronavirüsle birleşip daha ağır gribal enfeksiyonları bu sene bu şekilde geçirileceği tahmin ediliyor.”

VİRÜSLERDEN KORUNMANIN YOLU GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK!

Güçlü bir bağışıklık sisteminin iyi bir avantaj olduğunu söyleyen Akgül, “İyi beslenilmeli, iyi uyunmalı ve çok fazla kapalı ortamlarda bulunmamamız gerekiyor. Temas konusunda da fiziksel mesafeye dikkat edip, maskeyi çıkartmamamız gerekiyor. Gripten korunurken koronavirüsten de korunabiliriz. Kış çaylarını bu aylarda tüketmek lazım, haftada en az 2 kez balık, C vitamini içeren meyve ve sebzelere ağırlık verilmeli ve biraz daha sebze ağırlıklı beslenilmeli” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.