Brokolinin Yararları Sevmeyene Bile Yediriyor! İşte Brokolinin Çok Şaşıracağınız O Yararları

Brokoli birebir vakitte, alerjik tepkileri önlemeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, cildi müdafaaya, doğum kusurlarını önlemeye, kan basıncını düşürmeye, iltihabı azaltmaya ve görme ile göz sıhhatini düzgünleştirmeye yardımcı da olabiliyor.

BROKOLİ NEDİR?

Brokoli, lahana ve karnabahar üzere Brassicaceae oleracea’nın Italica kültivar kümesine ilişkin turpgillerden bir zerzevat olabilir . En sık yenen kısımları, kalın ve yenilebilir bir saptan çıkan, ağaç formunda olan yeşil yahut mor çiçekli başlarıdır.

TÜRLER

Dünyanın farklı yerlerinde tanınan olan birçok brokoli çeşidi vardır. Üç ana çeşit aşağıdaki üzeredir.

Calabrese brokoli: İsmini Calabria’dan alan ve kısaca brokoli olarak isimlendirilen en yaygın çeşittir.

Filizlenen brokoli: Bu çeşidin çok sayıda başı ve ince sapı vardır.

Mor karnabahar: Karnabahar biçimindedir ve minik çiçek tomurcuklarından oluşur.

Diğer cinsler ortasında brokoli Rabe , Çin brokoli ve brokoli çiçeği bulunur.

BROKOLİNİN SIHHATE FAYDALARI

Bu turpgiller sebzesinin sıhhate yararları şunlardır:

KRONİK HASTALIKLARI ÖNLEYEBİLİR

Brokoli, kronik hastalıkları uzak tutmaya yardımcı olabilecek birtakım fenolik bileşikler içerebilir. Bu, diyabet, astım, kalp rahatsızlıkları ve öbür birçok ölümcül hastalığa yakalanma bahtınızı azaltabilir ve böylelikle vefat oranını azaltabilir. Brokoli, işlenmemiş öteki sağlıklı, hastalıkları önleyici besinlerle birlikte tüketildiğinde en tesirli olabilir.

KARACİĞER SIHHATİNİ İYİLEŞTİREBİLİR

Bazı araştırmalara nazaran, brokolinin karaciğer yağlanmasının gelişimini azaltarak karaciğerinizin optimal seviyede çalışmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

BEYİN SIHHATİNİ ARTIRABİLİR

Brokoli, K vitamini ve kolin açısından varlıklı olduğu için biliş ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, sülforafan Alzheimer ve birçok nörodejeneratif hastalığın başlamasını önlemeye de yardımcı olabilir.

YAŞLANMA TERSİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLABİLİR

Brokoli, içinde bulunan nikotinamid mononükleotit (NMN) ismi verilen bir bileşik yardımıyla yaşlanma süreciyle gayret edebilir. NMN, metabolizmayı tetikleyen ve hasebiyle erken yaşlanmaya yol açan genetik değişiklikleri önleyen bir bileşiğin üretimini teşvik edebilir. A vitamini, C vitamini ve kolajen üzere antioksidanlar da yaşlanmayı geciktirmede değerli bir rol oynar.

METABOLİZMAYI İYİLEŞTİREBİLİR

Brokolide bulunan lif, C vitamini, D vitamini, K vitamini, folat ve A vitamini üzere besinler bedenin metabolizmasını artırmaya yardımcı olabilir. Bilhassa lif, bir TEF (gıdanın termik etkisi) gösterir ve yemekten sonra metabolizma suratınızı artırabilir. Ayrıyeten güzel ölçüde diyet lifine sahip olarak tokluğu teşvik edebilir.

CİLT BAKIMINA YARDIMCI OLABİLİR

Brokoli cilt bakımına yardımcı olabilir ve size parlak, sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm verebilir. İçinde bulunan beta-karoten, A vitamini, B vitamini kompleksi, C vitamini, E vitamini, K vitamini, amino asitler ve folat üzere antioksidanlar bu sihri yapabilir.

Kalp Hastalıklarını Önleyebilir

Antioksidan glukofanin ile birlikte brokoli’deki yüksek lif içeriği , LDL yahut berbat kolesterol düzeylerini düşürmeye ve kalbin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Ayrıyeten safrayı azaltmak, kolesterol düzeyleri üzerinde güçlü bir tesire sahiptir, böylelikle kalp sıhhatinize yardımcı olur. Çalışmalar, lifin safra ile daha güzel birleştiğini ve atılımını çok daha kolay ve verimli hale getirdiğini göstermiştir. Kaempferol, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle kalbi sağlıklı tutmaya da yardımcı olabilecek bir flavonoiddir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.