Bilim Kurulu’nun gündemi maske

HANDE ATILGAN Ankara – Gözlerin çevrildiği toplantının ana gündeminin kapalı mekânlardaki maske kullanımında kararlaştırılacak yeni rahatlamalar olacağı ifade ediliyor. Şehirlerarası toplu taşıma, hastaneler, restoranlar gibi kritik yerlerde maske sınırlamasının devam etmesi öngörülürken, okullarda maske kullanımının kalkabileceği değerlendiriliyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de önceki gün Bolu’da yaptığı açıklamada, okullarda maske zorunluluğunun kalkmasına yeşil ışık yakmıştı.

Aşılama ve test sayısı

Toplantıda, koronavirüsün Omicron varyantı ve yüksek aşılama oranları sebebiyle dünyanın bazı noktalarında kaldırılan karantina uygulamasının da ele alınacağı belirtiliyor. Bilim Kurulu’nun gündemindeki bir diğer önemli madde ise, içlerinde Kurul üyesi isimlerin de bulunduğu geniş bir grup uzmanın tepkisini çeken aşılama ve test oranlarındaki düşüş olacak.

Vakada 10 ay geriye

Günlük vaka sayıları, en son geçen yıl kapanma tedbirlerinin uygulandığı temmuz ayında 5 binin altını görmüştü. 10 ayın ardından yine o tabloya dönülmesi ve ağır hasta sayısındaki düşüş yeni kararların en önemli gerekçesi olarak gösteriliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.