Bel Ölçünüz Kalp Sağlığınızın Göstergesi!

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Halil Ulaş Bildirici, elma tipi olarak isimlendirilen vücut şekline sahip bireylerin kalp hastalığına yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu söyleyerek uyarılarda bulundu. Detaylar haberimizde…

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Halil Ulaş Bildirici, elma tipi olarak isimlendirilen vücut şekline sahip bireylerin kalp hastalığına yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu söyleyerek uyarılarda bulundu.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Halil Ulaş Bildirici şunları kaydetti: “Kalp hastalıkları konusunda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de durum hiç iç açıcı değil. Yaklaşık 2 yıldır önemli bir virüsle mücadele halindeyiz. Evlere kapandık, stres seviyemiz yükseldi, hareketlerimiz kısıtlanırken yiyecek-içecek tüketimimiz arttı. Buna bağlı olarak artış gösteren fazla kilolu olma durumu da tartı üzerindeki sayıların rekabetine dönüştü. Oysaki sağlığımız hakkındaki ipuçlarını sadece tartı üzerindeki sayılardan alamayız. Fazla kilo ve yağ miktarının vücudun hangi bölgelerinde toplandığı da özellikle kalp sağlığı açısından önemli bir mesaj verebilir”

ELMA TİPİ VÜCUT NEYİN GÖSTERGESİ!

Kişinin sağlığı hakkında vücut kitle indeksi değerlerinin önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. İbrahim Halil Ulaş Bildirici, “Her insanın vücut yapısı farklıdır. Kimi insanlarda kilo ve yağ miktarı vücuda dağılabilir ya da özellikle basen bölgesinde kendini gösterebilir, kimilerinde ise tüm fazlalıklar karın bölgesinde toplanabilir. Elma tipi olarak adlandırılan bu vücut şekline sahip kişilerin kalp hastalığı ve tip 2 diyabete yakalanma riskinin daha yüksek olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu sağlık riskleri, kalçaları etrafında daha fazla ağırlık taşıyan armut biçimli kişiler için daha düşüktür” diye ifade etti.

BEL ÇEVRENİZİ RUTİN OLARAK ÖLÇÜN!

Uzman kardiyolog, bel çevresinin önemli bir işaret olduğunu dile getirerek, “İnsanlar yaşlandıkça kas kütlesi kaybetme eğilimi gösterir fakat karın bel bölgesinden kilo alabilirler. Bu nedenle, toplam ağırlıkları ve VKİ aynı kalsa bile kişinin biriken yağ miktarı sağlığı için ciddi tehlike oluşturabilir. VKİ, bir kişinin genel vücut yağının nispeten net bir resmini sağlar, ancak yağın nerede olduğunu göstermez, bu da kişinin sağlık risklerini etkileyebilir. Bu yüzden kalp hastalıkları risk faktörleri belirlenirken diğer tetkiklerin yanında bel çevresinin de rutin olarak ölçüsü alınmalı, sağlık riskleri bir bütün içerisinde değerlendirilmelidir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.