Bakan Kasapoğlu: Yakaladığımız muvaffakiyetler planlı bir çalışmanın sonucu

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ülkemizin sporun birçok kolunda yakaladığı muvaffakiyetleri kıymetlendirdi.

Bakan Kasapoğlu, milletimizin iftiharı olan, göğsümüzü kabartan başarılara imza atan, ulu bayrağımızı en üst çektiren gençlerimizin, son periyotta sporun her alanında destan yazdıklarını lisana getirirken, “Sportif alanda son devirde yakaladığımız bu muvaffakiyetler bizim için planlı bir çalışmanın sonucudur” diye konuştu.

Kasapoğlu, amaçlarının her alanda olduğu üzere sporda da sürdürülebilir başarıyı yakalamak olduğunu vurguladı.

“Bir ülke gelişiyorsa bunun itici gücü gençlerdir”

Bakan Kasapoğlu, sportif alanda son periyotta gerisi arkası gelen başarılara ait bir değerlendirmede bulundu. “Bir ülke gelişiyorsa, sporda, teknolojide, sanatta, bilimde, endüstride, yani hayatın her alanında ilerleme kaydediyorsa bunun itici gücü kesinlikle gençlerdir.” diyen Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

‘’Milletimizin iftiharı olan, göğsümüzü kabartan başarılara imza atan, ulu bayrağımızı en üst çektiren gençlerimiz, son periyotta sporun her alanında destan yazdılar. İşte Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda; 5 altın, 2 bronz olmak üzere 7 madalya kazanarak tarih yazan ulusal boksörlerimiz ekip halinde de dünya şampiyonu oldu.

Yeniden Avrupa Şampiyonasında şampiyonayı 9 altın, 5 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 19 madalya ile tamamlayarak büyük bir muvaffakiyete ulaşan hem Taekwondo hem de Para Taekwondo Ulusal Gruplarımız. Gençler Avrupa Şampiyonası’nda İtalya’dan iki altınla Avrupa Şampiyonu olarak dönen kürekçilerimiz. Etimesgut Belediyespor’un Ampute Futbol Şampiyonlar Ligi’nde Wisla Krakow’u mağlup ederek şampiyonluk kupasını ülkemize getirmesi.


“Bütün bu muvaffakiyetler ülkemizin ne kadar hakikat bir yolda olduğunu gösteriyor”

Anadolu Efes’in finalde Real Madrid’i yenerek ikinci sefer Euroleague şampiyonu olması. Vakıfbank Bayan Voleybol ekibimizin 2022 CEV Şampiyonlar Ligi Üstün Final maçında İtalyan takımını mağlup ederek 5. sefer Avrupa şampiyonu olması. 22 Yaş Altı Erkek Voleybol Ulusal Kadrosu ve 21 Yaş Altı Bayan Voleybol Ulusal Takımı’nın, küme basamağını namağlup tamamlayarak, Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne katılma hakkı elde etmesi. Dünya’nın en büyük Okul Sporları Şampiyonası olan Gymnasiade’da atletlerimizin, 25 altın, 25 gümüş ve 42 bronz olmak üzere toplamda 92 madalya ile tamamlayarak tarihi bir muvaffakiyete imza atmaları… Bütün bu muvaffakiyetler ülkemizin sportif açıdan ne derece hakikat bir yolda olduğunu gösteriyor ve gelecek için bizleri umutlandırıyor.’’

Bu son devir yaşanan muvaffakiyetlerin tüm dünyaya Türk atletinin, Türk gencinin gücünü, ahlaklı ve centilmen halini bir kere daha gösterdiğini tabir eden Bakan Kasapoğlu, Biz, bu gençlerimizle iftihar ediyoruz.” dedi.

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde uğraşla çalışıyoruz”

Bakan Kasapoğlu, elde edilen bu muvaffakiyetlerin dünden bugüne olan muvaffakiyetler olmadığını belirterek, “Türkiye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, sportmen ve sporsever kişiliğiyle son 20 senede ‘Tesis Devrimi’ne imza attı.

Bugün ülkemizde nereye gitseniz basketboldan, futbola, tenise, yüzmeye, okçuluğa, cimnastiğe, kış sporlarına kadar birçok branşta yüz akı tesislerimizi görürsünüz. Yalnızca spor kompleksleri değil, mahallelere inşa ettiğimiz butik spor imkanlarımızla sporun tabana yayılması konusunda 7/24 azimle, çabayla çalışmalarımıza devam ediyoruz” halinde konuştu.

“Hedefimiz sürdürülebilir başarıyı yakalamak”

Bakan Kasapoğlu, tüm branşlarda lisanslı sportmen sayısının 12 milyona yaklaştığına ve bu sayının Avrupa’daki 45 ülkenin nüfusundan fazla olduğuna dikkat çekerek,  “Bakanlığıyla, federasyonlarıyla, tesisleriyle, antrenörleriyle, sportmen aileleriyle dayanılmaz bir potansiyelden bahsediyoruz. Hamdolsun sporda yalnızca bugünün değil, yarınların kıssalarını yazacak alt yapıyı oluşturmak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bizlere nasip oldu. Biz sporu tabana yaydıkça yetenek havuzumuz genişleyecek, o yetenekleri bir üst düzeye taşıyacak tesislerimiz ve planlamamız sayesinde orta ve uzun periyotta de bu muvaffakiyetlerin süreceğine olan inancım tam. Maksadımız her alanda olduğu üzere sporda da sürdürülebilir başarıyı yakalamak” tabirlerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, bu son muvaffakiyetleri değerlendirirken yürüttükleri bayan odaklı spor siyasetinin sonuç veriyor olmasınının da gözardı edilmemesi gerektiğini belirterek, “Bu muvaffakiyetler, bizim daima savunduğumuz bayan temelli spor siyasetinin ne kadar kıymetli olduğunun ispatıdır. Atletlerimize dayanağımız bütün süratiyle devam edecek, ancak özellikle Anadolu’nun her bir köşesinde kız çocuklarını spora yönlendirmek konusunda üstün bir gayret sarf etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Bakan Kasapoğlu, sportif alanda son periyotta yakalanan muvaffakiyetlerin, kendileri için planlı bir çalışmanın sonucu olduğunu da vurduladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.