Avrupa’da sıcak hava dalgası: 300’e yakın mevt ve orman yangınları, İngiltere’de kırmızı alarm

Avrupa’yı tesiri altına alan çok sıcak hava dalgası, İspanya ve Portekiz’de en az 281 kişinin vefatına yol açarken, orman yangınları nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi. İngiltere’de önümüzdeki hafta 40 dereceyi aşması beklenen sıcaklar nedeniyle birinci defa kırmızı alarm verildi.

Fransa’nın güney batısındaki Gironde bölgesinde 10 binden fazla kişi tahliye edildi.

Portekiz: Portekiz’de hava sıcaklığı 40 santigrat dereceyi aştı.

Kuzeydeki Pinhao kasabasında dün 47 derece sıcaklık ölçüldü. Bunun şimdiye kadar Portekiz anakarasında Temmuz ayında kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık olduğu belirtiliyor.

Portekiz sıhhat yetkilileri, 7 Temmuz’dan bu yana, olağana nazaran 231 fazladan vefat kaydedildiğini belirterek bunların çok sıcaktan kaynaklandığını açıkladı. Yetkililer, sıcakların en çok yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalıkları olanları etkilediğini söylüyor.

Aşırı sıcaklar, pek çok yerde orman yangınlarına neden oldu. Bu sabah prestijiyle ülke genelinde devam eden 30’dan fazla yangın var.

Ülkenin orta kesitlerindeki Leiria’da orman yangını bir haftadır devam ediyor. Bu yıl Portekiz genelinde 300 kilometrelik bir alanın yandığı belirtiliyor. Bu, 2021 yılında yanan bölgelerin toplamından daha büyük bir alan.

İspanya: İspanya’da da hava sıcaklıkları 40 derecenin üzerinde. Çok sıcaklar bilhassa ülkenin batı kısmında tesirli oluyor.

3. Carlos Sıhhat Enstitüsü, sıcak hava dalgasının başladığı Pazartesi gününden itibaren 48 saat içinde en az 43 kişinin ömrünü yitirdiğini açıkladı.

Ülkenin farklı bölgelerinde orman yangınları var.

Nadir kuş çeşitlerinin yaşadığı Monfrague ulusal parkındaki yangın Monsagro kasabasını tehdit ediyor. Ülkenin batısındaki birtakım yerleşim üniteleri boşaltıldı.


Fransa: Fransa’da hava sıcaklığının 40 dereceye ulaşması bekleniyor. Ülkenin güney-batısındaki Gironde bölgesinde çıkan orman yangınları nedeniyle son birkaç gün içinde 10 binden fazla kişi konutlarını terk etmek zorunda kaldı.

Bordeaux’nun güneybatısındaki Cazaux’da polis memurları mesken konut dolaşarak 4 bin kişiyi tahliye etti. Araçlarıyla bölgeyi terk etmeye çalışanlar uzun kuyruklar oluşturdu.


Arcachon ve Landiras yakınlarında 73 kilometre karelik bir çamlık alan yandı.

Fransa İtfaiyeciler Federasyonu Lideri Gregory Allione, sıcak hava dalgasının global ısınmanın bir sonucu olduğunu belirterek “Bunun tesirleriyle her gün itfaiyeciler ve sivil savunma takımları uğraş etmeye çalışıyor. Ve bunlar, 2030’da değil artık oluyor” dedi.

Yunanistan: Orman yangınlarının devam ettiği Yunanistan’da sivil savunma yetkilileri şiddetli rüzgarların beş bölgede yangın riskini artırdığı ikazında bulundu.

Bu yetkililere nazaran ülkenin orta bölümleriyle, başşehir Atina’yı da içine alan Attika ve Girit en riskli bölgeler. Girit’te ve Attika’da bu sabah orman yangınları çıktığı haber veriliyor.

İNGİLTERE‘DE BİRİNCİ SEFER KIRMIZI ALARM

İngiltere’de hava sıcaklıklarının Pazartesi ve Salı günleri 40 dereceye ulaşması bekleniyor.

Sıcak dalgası nedeniyle ülkede birinci defa ‘kırmızı alarm’ verilirken ulusal çapta acil durum ilan edildi.

Bu, hayati tehlike olduğu ve günlük rutinlerin değişmesi gerektiği manasına geliyor.

Avrupa Birliği’nin Yeryüzü Müşahede Programı Copernicus’un afet idare ünitesi Güney Avrupa ve Fas’ta yangın riskinin yüksek olduğu bölgelerin haritasını yayımladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.