Atatürk düşmanlığıyla bilinen Fatih Tezcan, ‘Atatürk’e hakaret’ cürmünden mahpus cezası aldı

AKP’ye yakın toplumsal medya trollerinden biri olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve laikliğe düşmanlığını açıkça lisana getiren Fatih Tezcan, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi’ne (CİMER) tekraren şikâyet edilmişti. Tezcan’ın 2 yıl 2 ay ceza aldığını ‘Ankara Kuşu’ isimli Twitter hesabı duyurdu.

Tezcan, toplumsal medya hesabından FETÖ’cülükle suçladığı ‘Ankara Kuşu’ isimli Twitter hesabına yazdığı cevapta ‘Atatürk’e hakaret’ten ceza aldığını “Bu davada çıkan kararı, daha mahkeme günü nasıl haber aldın?” sorusuyla teyit etti. 

‘Ankara Kuşu’nun “Fatih Tezcan yarı açık cezaevindeymiş” savına ait ise Tezcan “Cezaevinde değilim” cevabını verdi. 

Tezcan’ın paylaşımı şu biçimde:

“Cezaevinde değilim de sen kendini ele verdin. Sen Kripto FETÖ’cü bir erdemsiz değilsen, 89 defa Bylock’la görüşmüş ve FETÖ’den açığa alınmış M.B.N ile irtibatta değilsen, onun bana açtığı bu davada çıkan kararı, daha mahkeme günü nasıl haber aldın? Mahkeme zaptını nasıl gördün?”

TEZCAN’A YANIT

Öte yandan Tezcan’ın savlarına ise ‘Ankara Kuşu’ toplumsal medya paylaşımıyla karşılık verdi. ‘Ankara Kuşu’nun Tezcan’ın yarı açık cezaevinde olduğu tezini tekrarlayan paylaşımında ‘hakimin hayatını olumsuz tesirler diye cezasını 2 yıl 2 aya düşürdü’ söz edildi.

“ATATÜRK’ÜN ANISINA ALENEN HAKARET” SUÇUNDAN 1.5 YIL MAHPUS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Tezcan, 14 Temmuz 2016’da, toplumsal medya hesabından yaptığı “‘Araplar bizi sattı’ diyen kardeşim, haydi onlar bir defa İngiliz’e uydu, sen tıpkı İngiliz’e hilafeti satan Yahudi’ye ‘Ulu Önderim’ diyorsun ya” paylaşımı nedeniyle reaksiyon çekmişti. Tezcan’ın bu paylaşımı yargıya taşınmıştı. Savunma yapan Tezcan, “mesleğinin gazetecilik, müelliflik olduğunu” savunurken paylaşımın kendisine ilişkin olduğunu kabul etti. Tezcan, “kendisinden şikâyetçi olan şahısların, işlerine gelen kısmı kesip algı oluşturmaya çalıştığını” argüman etti.

Bu paylaşımı nedeniyle “Atatürk’ün anısına alenen hakaret” suçundan 1.5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme, Tezcan’ın “sabıkalı geçmişi, tekrar cürüm işlemeyeceği istikametinde kanaat oluşmaması, suça yatkın kişiliği” gibi nedenlerle cezayı ertelememişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.