Antalya’da bayramda otellerin tamamı doldu

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzaması büyükşehirlerden tatil beldelerine gerçek büyük bir hareketliliğe neden oldu.

Toplu taşıma yahut özel araçlarıyla yollara düşen tatilciler, soluğu plajlarda aldı.

Tatilcilerin tercih ettiği o vilayetlerden bir de Antalya’ydı.

Antalya’da adeta adım atacak yer bulunmazken sabah denize girip güneşlenmeyi tercih eden tatilciler, akşam da cümbüş yerlerine akın etti.

Turist hareketliliği değerlendiridli

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca, bayramdaki turist hareketliliğini ve turizm dönemini kıymetlendirdi.

“Bugün prestijiyle Antalya’nın tamamı dolu diyebiliriz”

Turizm açısından dönemde ‘yüksek’ diye tabir edilen periyodun yaşandığına dikkati çeken Ülkay Atmaca, “Çok hareketlilik var. Antalya genelinde otellerde doluluklar devam ediyor. Okulların kapanması ve Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkartılması nedeniyle iç pazarda da ağır talep aldık. Bugün prestijiyle Antalya’nın tamamı dolu diyebiliriz.” dedi.

Avrupa pazarından gelen turistlerde artış yaşandığına değinen Ülkay Atmaca, şu sözleri kullanarak açıkalmalarda bulundu;

“Avrupa’nın tamamı çok uygun gidiyor”

“Avrupa’nın tamamı çok düzgün gidiyor. Almanya birinci sırada. İngiltere pazarında artış var. Son günlerde Rusya’dan uçakların artmasıyla birlikte Rus turist sayısında artma var. Ağır Türk konukları ile de karşı karşıyayız.

Şu an yüksek dönemdeyiz. Ukrayna-Rusya savaşının devam etmesi nedeniyle Ukrayna’dan hiç konuğumuz yok. Rusya’dan ambargoların müsaade verdiği sürece Rus pazarında sayılar artmaya devam ediyor.”

Rusya’dan çok sayıda uçak geliyor

Rus pazarında bayram sonrası hareketlilik yaşanacağını lisana getiren Atmaca, “Bayramdan sonra da bu artışın devam edeceğini düşünüyorum. Bilhassa Rusya’dan uçak sayılarının çok olması nedeniyle dönemin uzayacağını düşünüyorum.

Rusya savaşı ve ambargolar nedeniyle Rus pazarından istenilen sayılar değil. Rus pazarı açısından dönemin ekim ve kasıma kadar güzel geçeceğini düşünüyorum.” dedi.

“Almanya, Rusları geçti ve birinci sırada”

Antalya’ya gelen turist sayısına nazaran Alman tatilcilerin birinci sırada yer aldığını belirten Ülkay Atmaca, “Şu anki durumda Almanya, Rusları geçti ve birinci sırada. Ortadoğu’da önemli artış var. İngiltere beklenenin üzerine çıktı. İngiltere’de seyahat yasağı nedeniyle 2 yıldır seyahat edemeyen İngilizler, Antalya’ya ağır ilgi gösterdi. İngiliz pazarında da önemli artış var. 2021’den daha düzgün bir dönem geçiriyoruz. 2022 daha âlâ bir dönem olacak.” sözlerini kullandı.

“Türkiye’nin en büyük tedarik yaptığı pazarların başında Ukrayna ve Rusya geliyor”

POYD Lideri Ülkay Atmaca, “Rusya pazarının bir an evvel olağana dönmesi, lakin evvel savaşın sona ermesi, insanların ölmemesi en büyük önceliğimiz. Turizm, barış demek. Barışın olmadığı yerde turizm olmaz.

Önceliğimiz barış. Daha sonra ambargoların olağana dönmesi. Türkiye’nin en büyük tedarik yaptığı pazarların başında Ukrayna ve Rusya geliyor.” diyerek kelamlarını noktaladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.