Ankara Eczacı Odası Lideri Ercanlı’dan korkutan ilaç açıklaması: Önemli manada ilaç yokluğu yaşıyoruz

Ankara Eczacı Odası Lideri Taner Ercanlı ve Atabay Kimra İcra Şurası Üyesi Doğan Taşlıkent Bloomberg HT yayınında ilaç bölümüne dair sıkıntıları kıymetlendirdi. İlaç tedariğinde badireler yaşandığını söyleyen Ercanlı, mevcut ilaç fiyat kararnamesinden vazgeçilmediği taktirde yıl içerisine yayarak 3-4 sefer kur düzenlemesi yapılması gerektiğini tabir etti.

Kurdaki artışa dikkat çeken Ercanlı, “Şu an eczanelerimizde önemli manada ilaç yoklukları yaşıyoruz. Ecza depolarından almış olduğumuz bilgilere nazaran; yüzde 17 oranında ilaç yokluğu kelam konusu. Bu yoklukların birden fazla maalesef kurdaki makas artışından ötürü ithal eserlerde gerçekleşiyor. Buna rağmen ilaca yapılacak artırım, bulunurluğu tek başına çözecek bir öge değil. Biz ilaçta bu kadar dışa bağımlı olduğumuz sürece sıkıntıları maalesef halledemiyoruz, halledemeyeceğiz de” dedi.

BÜYÜK MİTİNGE HAZIRLANIYORLAR

Eczane ekonomilerinin makus durumda olduğunu ve eczacıların ekim ayında yapılacağı büyük bir mitingin hazırlığı içinde olduklarını sözlerine ekledi.

Atabay Kimya icra Heyeti Üyesi Doğan Taşkent ise “Hammadde ve ambalajlar döviz ile ile giriyor. İlaç hammaddesinin yüzde 98 ithalata bağlı“ tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.