Altın madeninde 30 bin yıllık bozulmamış ‘yavru mamut’ bulundu

Fotoğraf: Yukon Government

Yukon’un Tr’ondek Hwech’in First Nation Yerli bölgesindeki altın arama alanlarında çalışan madenciler, Kuzey Amerika’da bugüne kadar bulunan “en eksiksiz” yünlü mamut fosilini ortaya çıkardı.

Yukon Turizm ve Kültür Bakanı Ranj Pillai, yaptığı açıklamada, “Yukon, her vakit Buzul Çağı ve Beringya araştırmaları için milletlerarası üne sahip bir yer olmuştur. Yünlü mamutun bu değerli keşfinden heyecan duyuyoruz” sözünü kullandı.

İSİM VERİLDİ

Yukon Hükümeti ve Tr’ondek Hwech’in First Nation Yerli topluluğundan yapılan ortak açıklamada, Tr’ondek Hwech’in klâsik Yerli bölgesinde bulunan yünlü mamut yavrusuna Yerli Han lisanında “büyük bebek hayvan” manasına gelen “Nun cho ga” ismi verildiği bildirildi.

Keşif sonrası bölgeye giderek mamutu inceleyen Calgary Üniversitesi ile Yukon Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü’nden paleontolog ve jeologlar, mamutun 30 bin yıldan fazla bir mühlet evvel Buzul Çağı’nda donduğuna inanıyorlar.

“BUZ PERİYODU HAYVANLARINDAN BİRİ”

Calgary Üniversitesi paleontologlarından Grant Zazula, “Gerçek bir yünlü mamutla yüz yüze gelmek hayatımın en uzun hayallerinden biriydi. Bu hayal bugün gerçek oldu. Nun cho ga çok hoş ve dünyada şimdiye kadar keşfedilmiş en eksiksiz buz devranı hayvanlarından biri” diye konuştu.

Uzmanlar, tüylü mamutun dişi üzere göründüğünü ve 2007 yılında Sibirya’da keşfedilen “Lyuba” isimli 42 bin yaşındaki bebek yünlü mamutla tıpkı uzunlukta olduğunu açıkladı.

Avrasya ile Kuzey Amerika’da dağılmış ve soyu tükenmiş olan mamutlar, filgiller familyasındandır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.