AKP, Montrö’ye dört elle sarıldı

Montrö Sözleşmesi’nin önemini anlayan iktidar her fırsatta sözleşmeye sadık kalınacağını vurguluyor. Montrö Bildirisi’ne imza atan amirallerin davası ise sürüyor.

SİYASET 25.03.2022 06:47

AKP, Montrö’ye dört elle sarıldı

Abone Ol google-news

Politika Servisi

Montrö Sözleşmesi’ni tartışmaya açan, Amiraller Bildirisi’ne imza atan 103 emekli askere ‘sürek avı’ başlatan iktidar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Montrö’nün önemini hatırladı. Son dönem AKP kurmayları her fırsatta sözleşemeye harfiyen uyulacağını belirtirken son olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında önceki gün Beştepe’de toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nda da (MGK) Montrö vurgusu öne çıktı. Yapılan açıklamada “Türkiye’nin, Karadeniz’de barış ve istikrarın idamesi için Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin titizlikle uygulanması da dahil olmak üzere sorumluluklarının gereğini yerine getirmesinin yanında arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık çabalarını sürdüreceği belirtildi” ifadesine yer verildi.

HAKLI OLDUKLARI GÖRÜLDÜ

İktidarın tavrı muhalefet kanadında da tepkiyle karşılandı. Montrö’nün tartışmaya açılmasının Türkiye’nin güvenlik ve egemenlik haklarını tehlikeye atacağını defalarca vurgulayan muhalefet, iktidara yönelik eleştirilerin ne kadar haklı olduğunun bir kez daha görüldüğüne dikkat çekti. Dün Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde muhtarlarla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi ile ilgili açıklamaları gerekçesiyle yargılanmalarının sorulması üzerine, şunları söyledi: “Emekli amirallerin, Montrö konusunda yaptıkları açıklamanın ne kadar doğru, ne kadar gerçekçi, ne kadar öngörülebilir olduğunu Ukrayna-Rusya savaşı bize gösterdi. Bu amirallerin tek tek aslında, onlara ulaşılması ve onlara teşekkür edilmesi lazım. Bir gerçeği, iktidardan çok daha önce bildiler ve toplumun önüne koydular. İktidarın o amirallere teşekkür etmesi lazım. Yargılama aşamasının da süratle bitmesi lazım, hepsinin beraat etmesi lazım.”

ANAYASAL HAKKIMIZ

Öte yandan Montrö Bildirisi’ne imza attıkları için yargılanan 103 amiralden 6’sı daha hâkim karşısına çıktı. “Anayasal düzene karşı suç için anlaşmak” suçlamasıyla yargılanan Erol Adayaner, Gürkan İnan, Hasan Nihat Doğan, Hayati Bilgiç, Haluk Sayın ve Tanzar Dinçer anayasal haklarını kullandıklarını söyledi.

Ankara 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 3’üncü duruşmasında sanıklar herhangi bir suç işlemediklerini söyleyerek beraatlerini istedi. İddianamede, sanıklar hakkında ”Devletin Güvenliğine veya Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçundan 12’şer yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

4 Nisan 2021 tarihinde Deniz Kuvvetlerinden emekli olmuş 103 amiral bir bildiri kaleme alarak AKP iktidarını Kanal İstanbul konusunda uyardığı için haklarında dava açılmıştı. Amiraller hakkında 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.