Aidatlar 8 bin lirayı buldu: Sitelerde arbede var

İstanbul’da birtakım site sakinlerinin ödediği aidatlar kira fiyatlarına ulaştı. Ortalama aylık 1500 TL’den başlayan aidatlar, birtakım semtlerde 8 bin lirayı buluyor. İstanbul’da sıradan 20 daireli bir apartmanda, yalnızca misyonlu maliyeti 430 liraya çıktı.

İstanbul’da site aidatları idarelerle konut sahiplerini karşı karşıya getirdi. Aidatlar sitenin sağladığı imkanlar, dikey ya da yatay mimaride inşa edilmiş olması, bulunduğu ilçe, daire büyüklüğü, yapının yeni ya da eski bir projede olması üzere etkenlere nazaran değişiyor.

Aylık aidat bedeli ortalama 1500 ila 8 bin lira ortasında değişiyor. Çekmeköy’de ortalama 8 bin TL olan aidatlar, Beşiktaş’ta, Kadıköy’de 3 bin TL, Mecidiyeköy’de 2 bin TL, Sultangazi ve Ümraniye’de ise 1500 liraya kadar düşüyor. Havuzlu sitelerde ise aidata en az 500 lira daha ekleniyor. Uzmanlar, aidatlar için evvelce belirlenen idare planının en başından okunması gerektiğini belirtiyor.

SADECE KAPICI 429 TL

İstanbul’da 20 dairelik sıradan bir apartmanda aylık aidat 800 lirayı buluyor. Tek apartmana bakan kapıcıların maliyeti, 20 daire için

aylık 429 TL’yi buldu. 399 TL maaş ve SGK primine, 30 TL tazminata ödeniyor. 20 dairelik örnek bir apartmanda bir daire için Temmuz ayı aidatının dökümü şöyle:

Görevli maaş ve SGK primi: 399 TL
Asansör bakımı: 11 TL
Asansör elektrik: 11 TL
Ortak elektrik: 73 TL
Ortak su: 9 TL
Görevli Tazminatı: 30 TL
Muhtelif Masraflar: 277 TL
TOPLAM: 810 TL

“AİDATLARIN YÜKSELMESİ ARTIRIMLARLA ORANTILI”

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa, aidat bedellerinin hizmetle orantılı halde yükseldiğini belirterek, “Bir binanın, sitenin aidatı verilen hizmetle orantılı. Kimi konutlarda yalnızca kapıcı gelip haftada bir defa merdivenleri temizleyip gidiyor, kimilerinde çöpler toplanıyor, markete gidiliyor, kimi binalarda güvenlik oluyor, kimilerinde ise yüzme havuzu oluyor. Sağlanan hizmet ölçüsünde bir aidat belirleniyor. Aidatların yükselmesi de hizmet bedelinin yükselmesinden kaynaklanıyor. Merkezi sistem ısınma varsa, soğutma varsa, doğalgaza ve yakıta gelecek artırım otomatik olarak aidatı da yükseltiyor. Garaj, güvenlik, yüzme havuzu varsa buna uygun aidat belirleniyor. Kendi kendine yükselen bir aidatı yok” dedi.

“ÇEKMEKÖY’DE 8 BİN TL, SULTANGAZİ’DE 1500 TL AİDAT”

Kentsel Tesis İdare Derneği Genel Lideri Suat Sandalcı, ilçelere nazaran de aidat bedellerinin değişiklik gösterdiğini belirterek, “İstanbul’da 1+1 dairelerde 900 lira aidatları ve artırımlar konuşulmaktadır. Havuz sarfiyatları, ısınma masrafları, paklık gereci alım sarfiyatları, asansör bakım masrafları üzere mecburî sarfiyatlar vardır. Bugün Çekmeköy’de, 8 bin TL’ye kadar aidatlar ödendiğini biliyoruz. Beşiktaş’ta 2-3 bin TL ortasında aidat toplanmakla, birlikte Sultangazi’de, Ümraniye’de ise 1500 liraya düşmektedir. Mecidiyeköy’de yaklaşık 2 bin TL aidat toplandığını biliyoruz. Kadıköy’de ise bu sayılar 3 bin TL’ye kadar yükseliyor. Havuzsuz 100 dairelik bir sitede bin TL aidat toplanırken, havuzlu bir sitede havuzun ısınma sarfiyatları, kimyasal unsur masrafları de göz önünde bulundurularak, aidat 1500 TL’ye kadar çıkabilir” diye konuştu.

“YÖNETİM PLANINDA YAZIYORSA ÖDEMEK ZORUNDASINIZ”

Gayrimenkul Hukuku Derneği Lideri Avukat Ali Güvenç Kiraz, aidatlar konusunda idare planının dikkatli okunması ikazında bulunarak, “Bir taşınmazı satın alırken ya da kiralarken idare planını okumuyoruz. Bu nedenle 4+1 ile 1+1 dairelerin aidatlarının tıpkı olduğuna dair düzenlemeye, idare planına yazılmışsa, mecburen bu bağlı kalıyorsunuz. Olağanda 4+1 ile 1+1 daire eşit aidat ödemek zorunda değil. Adaletli olan da bu değil ancak, idare planında bu yazıyorsa mecbur kalınıyor. Yöntemsiz birtakım artışlar yapılmışsa da, hakim müdahalesiyle giderilmesi her vakit mümkün” diye konuştu.

“ATAŞEHİR’DE AİDAT ÖDEMELERİ KONUSUNDA ÇOK AĞIR HENGAME VAR”

Kiraz, Kadıköy, Beşiktaş üzere yerlerde çok sorun yaşanmadığını zira,  4-5 apartmanla bir vazifelinin ilgilendiğini tabir ederek, “Site hayatının çok ağır olduğu örneğin Çekmeköy ve Ataşehir’de, aidat ödemeleri konusunda arbedenin çok ağır olduğunu görüyoruz” dedi.

(DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.